Jubileusz profesora Marka Bojarskiego
– Chciałbym wyraźnie powiedzieć, że dzisiaj nic się nie zaczyna i nic się nie kończy – mówił podczas uroczystości profesor Adam Jezierski. – Nie wyobrażam sobie, żeby magnificencja mógł nas opuścić i nie wspierać nas nadal radą, pomocą. Obecny rektor wspominał początki urzędowania swojego poprzednika, a także osiem lat współpracy.
– Dobrze jest mieć dobrego szefa. To jest warunek sukcesu – mówił o prof. Marku Bojarskim. – Wielokrotnie rozpatrywaliśmy razem trudne, a nawet bardzo trudne sprawy, staraliśmy się odróżnić jedne od drugich. Prof. Jezierski podkreślał również, że poza służbowymi relacjami łączyła go z profesorem Bojarskim – i wciąż łączy – przyjaźń.
– Przed chwilą powiedziałem, że dobrze mieć takiego szefa, ale dobrze jest też mieć takiego przyjaciela. Można mi tylko pozazdrościć – mówił, dodając przy tym, że z jednej strony miło jest przejmować Uniwersytet Wrocławski w tak dobrym stanie, a z drugiej to duże wyzwanie obejmować władzę po dwóch tak udanych kadencjach poprzednika. – Czuję radość, że jest tak dobrze, i ogromną odpowiedzialność związaną z tym, by utrzymać wysoki poziom.
Głos zabrał także dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii, prof. Karol Kiczka, który – dziękując za dotychczasową współpracę – tak mówił do byłego rektora:
– Masz, Marku, unikatowy dar łączenia ludzi o różnych poglądach, o różnym nastawieniu filozoficznym i podejściu do życia. Wielokrotnie doświadczałem tego, że sytuacje trudne czy beznadziejne potrafiłeś pokierować tak, że zyskiwały one dobre rozstrzygnięcia. Skromność, tolerancja, łagodność, koleżeńskość, pogoda ducha i dowcip – to są te cechy, które cię wyróżniają. To są cechy, które zadecydowały o twoim niepowtarzalnym stylu i wyjątkowej klasie.
Podczas uroczystości prof. Marek Bojarski otrzymał z rąk prof. Wiesławy Miemiec, prorektor ds. finansów i rozwoju, specjalny Medal Dziekana Seniora Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz list gratulacyjny. Wręczono mu także okolicznościową, przygotowaną specjalnie na tę okazję, Księgę Jubileuszową.
Sam bohater uroczystości podczas swego wystąpienia nie krył wzruszenia.
– Odkąd zacząłem pracę na Uniwersytecie, a może jeszcze wcześniej – kiedy rozpocząłem studia w 1964 roku, spotykałem się zawsze z życzliwością. Byłem otoczony ludźmi, których szanowałem – a oni mnie lubili. Jeżeli udało mi się zrobić coś dla Uniwersytetu, to jest to efekt tego, że od ponad pięćdziesięciu lat jestem wśród przyjaciół – mówił.
Już po złożeniu życzeń przez obecnych na sali gości w Oratorium Marianum rozpoczął się koncert Wrocławskiej Orkiestry Festiwalowej im. J. Straussa pod batutą Jana Ślęka. Poprowadził go prof. Jan Miodek.
Poniedziałkowa uroczystość była zwieńczeniem jubileuszowej konferencji naukowej "Na styku prawa karnego i prawa wykroczeń. Zagadnienia materialnoprawne oraz procesowe", zorganizowanej przez Katedrę Prawa o Wykroczeniach, Karnego Skarbowego i Gospodarczego oraz Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.