ZIEMIANIE W CENTRUM HISTORII ZAJEZDNIA WE WROCŁAWIU
Witold Lutosławski, Józef Czapski, Witold Gombrowicz i rotmistrz Witold Pilecki to słynne osobowości dwudziestowiecznej historii Polski i Europy. Co łączy tak różne postacie? Pochodziły one z rodzin ziemiańskich, których styl życia oparty był na określonych tradycyjnych wartościach. Ziemianie pełnili często rolę lokalnych liderów społecznych przyczyniając się do rozwoju gospodarczego i kulturalnego swoich regionów.
Projekt wystawienniczy Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego „EUROPA W RODZINIE. ZIEMIAŃSTWO POLSKIE W XX WIEKU” opowiada o zniszczeniu tej grupy społecznej w latach 1939–1945 przez totalitaryzmy nazistowski i sowiecki, o jej wywłaszczeniu przez komunistyczny system władzy i rozproszeniu ziemiańskich rodzin po całym świecie. Autorzy chcą pokazać zbiorowy portret ziemian, przybliżyć historie konkretnych rodzin, aby każdy mógł zastanowić się nad stratą, jaka nastąpiła wraz z likwidacją tej warstwy społecznej.
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 24 września 2016 roku (sobota) o godz. 10.00. Dla zwiedzających wystawa będzie prezentowana do 20 października 2016 r. Wystawa jest dwujęzyczna, angielsko-polska.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie sesja historyczna pt. „Kultura ziemiańska. Rola i znaczenie w XIX i XX wieku”.
PROGRAM SESJI:
- Piotr Szymon Łoś „Wkład przedstawicieli polskiego ziemiaństwa w rozwój kultury europejskiej (na wybranych przykładach)”
- dr Agnieszka Łuczak „Ziemiańskie dziedzictwo kulturowe i jego straty po 1939 roku”
- dr Norbert Wójtowicz „Dwór ziemiański a edukacja patriotyczna”
- Hanna Fastnacht-Stupnicka „Ziemianie osiedleni na Dolnym śląsku po 1945 roku (wkład w rozwój regionu - gospodarka, nauka, kultura oraz represje”
Wystawa „EUROPA W RODZINIE. ZIEMIAŃSTWO POLSKIE W XX WIEKU” była eksponowana już na Zamku Królewskim w Warszawie, w gmachu Senatu RP i w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.