W największym kłodzkim kościele naukowcy odkryli krypty!
Odkrycie w kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku. Międzynarodowy zespół studentów od wczoraj bada ten zabytek za pomocą georadaru. W lewej bocznej nawie i w kaplicy znaleźli nieznane wcześniej krypty. Mówi uczestnik prac, Zbigniew Wilczyński z krakowskiej Akademii Górniczo – Hutniczej.
Największym zaskoczeniem jest krypta ukryta pod jedną z bocznych kaplic. O szczegółach mówi dr Jerzy Ziętek z Akademii Górniczo – Hutniczej.
Badania dzisiaj będą kontynuowane. Prowadzi je zespół studentów, którzy do Kłodzka przyjechali m.in. z Rumunii, Chorwacji i Włoch. Parafia nie wyklucza, że w przyszłości krypty zostaną otwarte.
Badania w kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku potrwają dwa dni. Studenci z Polski, Włoch, Chorwacji i Rumunii pracują pod okiem naukowców z Akademii Górniczo – Hutniczej. Podkreślają, że kłodzką farę wybrali z kilku powodów. Po pierwsze ze względu na jej niesamowitą historię, po drugie ze względu na jej dobre zachowanie i po trzecie ze względu na dostępność.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych, a zarazem najstarszy zachowany kościół w Kłodzku (początek budowy 1364 r.). Położony w samym centrum miasta, wielokrotnie przebudowywany, w siedemnastym wieku – podobnie jak wiele tego typu obiektów – przeszedł modernizację w stylu barokowym. Więcej o jego zabytkach można dowiedzieć się tutaj.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.