Przybywa otyłych dzieci - alarmują lekarze z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego wspólnie z lekarzami realizuje program profilaktyczny, który wychwytuje uczniów z grupy ryzyka i kieruje ich do specjalistów. Problem w tym, że niewielu z nich zgłasza się na darmowe konsultacje - ubolewa profesor Anna Noczyńska z kliniki endokrynologii.
W tym roku szkolne pielęgniarki zgłosiły do programu 3 tysiące dzieci, na bezpłatne konsultacje przyszło zaledwie 10 procent z nich. Na tych którzy zechcą skorzystać z pomocy czekają: lekarze, rehabilitanci, dietetycy i psycholodzy. We wrocławskich szkołach podstawowych prowadzone są badania przesiewowe wyłaniające dzieci z nadwagą i otyłością, które następnie kierowane są na indywidualne konsultacje do: lekarza, rehabilitanta, dietetyka i psychologa. Wszystkie badania są darmowe, problem w tym, że niewiele osób z nich korzysta - mówi koordynator programu Beata Józefowicz koordynator.
Otyłość u dziecka 6-letniego w 25% przypadków przyniesie otyłość w wieku dorosłym, natomiast u 12-letniego bedzie to już 75% - alarmują specjaliści. Konsekwencja są katastrofalne: cukrzyca typu 2, choroba wieńcowa czy nowotwory.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.