W Ścinawie wiedzą jak leczyć Alzheimera
Choć leku na chorobę Alzheimera nie udało im się znaleźć, to potrafią skutecznie spowolnić jej postępowanie. To wynik pracy z 36 tysiącami pacjentów. Prezes Michał Hajtko podkreśla, że - szczególnie w ostatnim czasie - wielu podopiecznych po kilkumiesięcznej terapii mogło wrócić do normalnego życia.
W tej chwili w Polsce zdiagnozowano ponad 400 tysięcy przypadków tej choroby. Szacuje się, że do 2020 będzie nią zagrożonych około miliona Polaków. Do oznak choroby należą: zaburzenia mowy, nagłe pogorszenie zdolności manualnych, agresja lub apatia. Choć przypadłość została opisana prawie 110 lat temu do tej pory nie udało się znaleźć na nią lekarstwa. Jak dodaje prezes, w Ścinawie istnieje specjalny zestaw ćwiczeń, a nie opracowanie pigułki godnej Nagrody Nobla:
W ub. tygodniu jeden z zagranicznych koncernów opublikował wstępne wyniki badań nad lekiem, który ograniczył u pacjentów liczbę tzw. blaszek amyloidowych. To im przypisuje się wywoływanie choroby. Eksperci z USA i Szwajcarii zastrzegają jednak, że potwierdzenie skuteczności ich preparatu wymaga jeszcze kilku lat badań.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.