Dalajlama we Wrocławiu (Posłuchaj)
Sześć tysięcy osób, głównie młodych ludzi, wzięło udział we wtorek po południu we Wrocławiu w spotkaniu z duchowym przywódcą Tybetańczyków Dalajlamą XIV. Wysłuchali wykładu o pokoju i tolerancji. Wśród nich byli m.in. studenci z Mongolii, którzy uczą się w Polsce i starają się spotykać z Dalajlamą, gdy tylko jest okazja. Posłuchaj (wszystkie nagrania - Radio Wrocław):
- Religia, spokój wewnętrzny, harmonia są nie do przecenienia w czasach tak bardzo rozwiniętych technologicznie; to właśnie w religii odnajdujemy sens życia i nadzieję - mówił Dalajlama.
Wspomniał o swojej wizycie we wrocławskim klasztorze sióstr karmelitanek. To było "cudowne spotkanie w żeńskim klasztorze" - podkreślił. - Jestem szczęśliwy, że tu jestem. To wielkie szczęście być tu z wami, wejść w relację z tyloma ludźmi. Posłuchaj:
Duchowy przywódca Tybetu mówił też o zwiedzeniu Dzielnicy Czterech Świątyń we Wrocławiu, gdzie różne religie harmonijnie współistnieją obok siebie:
- Powiedziałem tam, że żyjemy w czasach niezwykłego rozwoju technologicznego, a mimo to wielu ludzi wciąż ma problemy, mają realne problemy, których nie zdołały rozwiązań nauka czy postęp technologiczny. W takich czasach nie do przecenienia jest religia, spokój wewnętrzny, harmonia. To właśnie w religii odnajdujemy sens życia i nadzieję - podkreślił Dalajlama XIV:
- Polska stała się wolnym krajem dzięki pokojowej rewolucji Solidarności. Za kilka dni będziemy wspominać wprowadzenie stanu wojennego. Opór przeciwko reżimowi komunistycznemu przyniósł wolność Polsce w tym samym roku kiedy Jego Świątobliwość otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla - mówił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.
Dodał, że Dalajlama XIV walczy o wolność Tybetu, ale w pokojowy sposób i dlatego świat okazuje mu tak wielki szacunek.
W środę podczas uroczystej sesji Rady Miasta Dalajlama odbierze tytuł honorowego obywatela.
Jak Wrocław przygotowywał się do wizyty? Posłuchaj rozmowy Filipa Marczyńskiego z Ewą Gołąb-Nowakowską z Urzędu Miasta:
O buddyzmie tybetańskim oraz o religijnej i politycznej roli Dalajlamy opowiada dr Jarosław Kotas z Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Posłuchaj:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.