II Piknik Paleontologiczny: Nauka, ekologia i rycerze
Zagubiony wśród jurajskich skał i wzgórz Łutowiec to oaza spokoju i zachwytu nad pięknem przyrody. Setki tysięcy lat temu było tu płytkie i ciepłe morze. Kilkadziesiąt tysięcy lat temu pojawili się pierwsi ludzie. W średniowieczu tętniło życie, prowadziły szlaki handlowe, było to niespokojne pogranicze Rzeczpospolitej.
Uczestnicy Pikniku Paleontologicznego poszukają właśnie śladów przeszłości, zarówno tej bardzo odległej jak i tej sprzed kilkuset lat. W niezwykłą podróż zabiorą ich naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego i PAN, rycerze z drużyny Milites Christi, instruktorzy wspinaczki z zespołu Jacka Patrzykonta oraz miłośnicy Jury i sympatycy Łutowca.
– To już druga edycja naszej imprezy – mówi dr Paweł Socha z Uniwersytetu Wrocławskiego. – Jest ona adresowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Chcemy, by uczestnicy zapoznali się z problematyką badań paleontologicznych i archeologicznych, zwracamy też uwagę na kwestie związane z ekologią.
Czego można się spodziewać? Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jakie skarby kryje jurajska ziemia, zobaczą pokazy walk rycerskich, nauczą się podstaw ceramiki, poznają historię regionu i spróbują swych sił w spinaczce skałkowej… To tylko część zaplanowanych przez organizatorów atrakcji.
Piknik odbywa się na terenie szkoły podstawowej w Łutowcu, prowadzonej przez Fundację "Elementarz". Jest to obecnie jedna z najmniejszych, o ile nie najmniejsza, szkoła działająca na terenie Unii Europejskiej – uczęszcza do niej zaledwie kilku uczniów. Organizatorów wspomaga Urząd Gminy Niegowa, a także organizacje pozarządowe, poza wspomnianym "Elementarzem": Ochotnicza Straż Pożarna w Łutowcu i Koło Gospodyń Wiejskich w Łutowcu.
Piknik Paleontologiczny pod patronatem Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się 14 sierpnia w Łutowcu. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Tutaj znajdziecie zwiastun wydarzenia.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.