Ilu Dolnoślązaków korzysta z komputera?
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Intela przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że aż 60 proc. posiadaczy komputerów starszych niż 5 lat narzeka na ich działanie. Ich użytkownicy – a osób, które posiadają sprzęt starszy niż 5 lat jest w Polsce ponad 37 proc. - wymieniali cały szereg bolączek, które uniemożliwiają im komfortową pracę. Największym mankamentem wysłużonych urządzeń jest zawieszanie się.
Aż 45 proc. ich posiadaczy narzeka na to, że zacinają się podczas wykonywania nawet najbardziej podstawowych zadań. Co trzeci użytkownik komputera starszego niż 5 lat uważa, że uruchamianie gier, aplikacji oraz filmów na jego urządzeniu odbywa się zbyt wolno. 22 proc. respondentów używających starszych PC dodaje, że ich komputery nie radzą sobie z najnowszymi aplikacjami oraz grami komputerowymi.
Ostatnie kilka lat przyniosło ogromny wzrost wydajności i możliwości komputerów osobistych. Wystarczy wspomnieć, że w tym samym budżecie, który przeznaczyliśmy na zakup komputera 5 lat temu, kupimy dziś sprzęt, który będzie dwukrotnie bardziej wydajny.
Dużo problemów nastręcza także krótki czas pracy na baterii. 50 proc. kilkuletnich komputerów działa na jednym ładowaniu krócej niż dwie godziny, w tym aż 28 proc. nie wytrzymuje nawet godziny. To krótko, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że nowy laptop lub komputer 2w1, jest w stanie pracować na jednym ładowaniu nawet 10 godzin.
14 proc. posiadaczy starszych pecetów przyznaje, że zdarzyło im się utracić dane w skutek nieoczekiwanego wyłączenia się komputera w momencie rozładowania się baterii. Niewesoło jest także, jeśli weźmiemy pod uwagę czas uruchamiania się komputera, który w przypadku wysłużonych urządzeń może wynosić nawet ponad minutę, co deklaruje 35 proc. właścicieli takich komputerów. Aż 80 proc. użytkowników czeka na wyświetlenie się ekranu pulpitu dłużej niż 30 sekund. Z danych Intela wynika, że nowe komputery są w stanie uruchomić się w… pół sekundy.
- Zakup nowego komputera należy rozpatrywać w kategoriach inwestycji. Wydajność, energooszczędność i walory estetyczne to argumenty zdroworozsądkowe. Jednak równie istotny, jak rachunek ekonomiczny, jest fakt, że inwestycja w nowy komputer pozwoli nam zaoszczędzić także sporo… nerwów. To właśnie właściciele kilkuletnich urządzeń mają najwięcej powodów do narzekania i irytacji – mówi Paweł Magdziarz z Intel Polska. – Wideo w 4K, nowe gry i aplikacje, produktywność w szkole i w pracy - nowe komputery oferują szereg korzyści, obok których trudno przejść obojętnie.
Z komputerem na wakacje?
Dla wielu użytkowników wysłużonych urządzeń zabranie komputera na wakacje może wiązać się ze sporym problemem. Zbyt wysoka waga komputerów irytuje blisko co dziesiątego posiadacza starszego PC.
Co piąty użytkownik narzeka z kolei przegrzewanie się urządzeń. Głośna praca kilkuletnich komputerów również nie jest powodem do zadowolenia – skarży się na nią 15 proc. właścicieli. Wybierając się na wakacje, mieszkańcy województwa dolnośląskiego stają więc przed sporym dylematem: czy wybrać wiernego, choć wysłużonego kompana, czy też zdecydować się na komfortową podróż z lekkim i wydajnym urządzeniem.
Blisko co trzeci właściciel kilkuletniego PC bierze pod uwagę wymianę komputera na nowy. To dobra prognoza, głównie ze względu na to, iż pod względem wydajności, mobilności i estetyki najnowsze urządzenia zostawiają w tyle te starsze.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.