Głębinowe „Potwory” w Hydropolis
Potwory jak żywe
- Morska toń skrywa wiele tajemnic, a w Hydropolis odkrywamy te najciekawsze. Wyjaśniamy, czym są kominy hydrotermalne, opowiadamy o zjawisku bioluminescencji, zaglądamy do wraków statków i okrętów. Od teraz pokazujemy również tajemnicze głębinowe stworzenia - mówi Rafał Zagrobelny z Hydropolis.
Tajemnicze ryby i inne organizmy głębinowe zostały wyeksponowane w akrylowych cylindrach z wykorzystaniem efektów świetlnych. Zwiedzający mogą je dokładnie obejrzeć i zapoznać się z ich charakterystyką. Na ekranie wyświetlane są unikatowe materiały filmowe nagrane na ogromnych głębokościach przez specjalnie skonstruowane roboty.
Czym pływali starożytni?
W centrum wiedzy o wodzie stanęła również instalacja skupiająca się na morskim transporcie. Interaktywny ekran pozwala gościom zapoznać się z wyglądem szeregu jednostek handlowych, pasażerskich i wojskowych z różnych okresów historycznych. Każdej wizualizacji towarzyszy opis.
Druga część eksponatu w widowiskowy sposób przedstawia ruchy statków na wszystkich wodach Ziemi. Obecnie, dzięki wykorzystaniu systemów GPS, możliwe jest śledzenie każdej jednostki pływającej. W ten sposób powstała animacja, która pokazuje, że współcześnie na morzach i oceanach powstały istne autostrady. Zainteresowani odnajdą eksponat w strefie Historia Inżynierii Wodnej.
Hydropolis cudem Polski?
Uruchomione instalacje nie są jedyną nowością dotycząca wrocławskiego centrum wiedzy o wodzie. Redakcja National Geographic Polska nominowała Hydropolis w plebiscycie „7 Nowych Cudów Polski". Wyboru finałowej siódemki dokonają internauci. Na wrocławską propozycję można głosować raz na dobę na stronie: www.7cudow.national-geographic.pl. Plebiscyt trwa do 31 lipca 2016 roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.