Wrocławski ITS w finale RegioStars Awards 2016 [SKOMENTUJ]

| Utworzono: 2016-07-08 14:10 | Zmodyfikowano: 2016-07-08 14:12
Wrocławski ITS w finale RegioStars Awards 2016 [SKOMENTUJ] -

Wrocławska inwestycja w finale prestiżowego konkursu Komisji Europejskiej
informacja prasowa, 8 lipca 2016 r.

Projekt Inteligentny system transportu „ITS Wrocław” znalazł się w gronie finalistów konkursu RegioStars Awards 2016. Inwestycja, która usprawnia ruch w mieście, została dofinansowana ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Celem organizowanego co roku konkursu jest identyfikacja i promocja dobrych praktyk w rozwoju regionalnym. Komisja Europejska wyróżnia oryginalne i innowacyjne projekty, które mogą się stać inspiracją dla innych regionów. W tegorocznej edycji, wśród 23 finalistów z 14 państw UE, są 4 projekty z Polski. Grono finałowych projektów wybiera niezależne jury. Każdej inwestycji z listy finałowej zapewniana jest dodatkowa promocja.

Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach. Wrocławska inwestycja została finalistą w kategorii CityStar: innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju miejskiego, w ramach której będzie rywalizować jeszcze z 4 innymi projektami, w tym jednym z Polski, dotyczącym rewitalizacji Dolnego Miasta w Gdańsku.

Ceremonia, podczas której zostaną wyłonieni zwycięzcy, odbędzie się 11 października w Brukseli podczas European Week of Regions and Cities. Nagrodą główną dla zwycięzcy w każdej kategorii jest puchar RegioStars oraz certyfikat wystawiony przez komisarza ds. Polityki Regionalnej Corinę Creţu i przewodniczącego jury RegioStars.

Wrocławski system ITS jest rozległym systemem informatycznym, który pozyskuje dane o sytuacji na drogach z urządzeń sterujących i pomiarowych oraz pojazdów wrocławskiej komunikacji publicznej. Dane te są później przetwarzane w Centrum Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym i udostępniane użytkownikom dróg oraz pasażerom transportu publicznego. Zebrane informacje pozwalają np. dostosować pracę sygnalizacji świetlnej do warunków na drodze i zamieszczać stosowne informacje na elektronicznych tablicach w mieście. Całkowity koszt projektu to ponad 102 mln zł, a dofinansowanie unijne blisko 85 mln.

- Inteligentne systemy transportowe mogą liczyć na duże środki unijne w perspektywie 2014-2020. Na projekty w tym obszarze przeznaczyliśmy ponad 300 mln euro z programów: Infrastruktura i Środowisko, Polska Wschodnia i programów regionalnych. Wrocławska inwestycja może być dobrym przykładem i inspiracją dla kolejnych samorządów – powiedział wiceminister rozwoju Witold Słowik.
Pełna lista finałowych projektów znajduje się na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

W poprzednich latach w konkursie zwyciężały już polskie projekty:

• w 2014 r. w kategorii dotyczącej inwestycji w transport publiczny zwyciężył gdyński projekt „Rozwój ekologicznego transportu publicznego w trójmiejskim obszarze metropolitalnym” (http://ec.europa.eu/regional_policy/pl/information/videos/1426),
• w 2013 r. laureatem konkursu został warmińsko-mazurski projekt „Indywidualne Ścieżki Zatrudnienia” (http://ec.europa.eu/regional_policy/pl/information/videos/1262),
• w 2012 r. w kategorii Informacja i komunikacja nagrodę otrzymała strona internetowa http://www.podlaskiedotacje.pl/, która prezentuje informacje o projektach realizowanych w województwie podlaskim dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego.

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.