Zbiornik w Niedowie na Witce bez wody. Trwa odbudowa zapory
"Wszystko po to by zamontować dodatkowe wymagane obecnie przez prawo, zamknięcia zasuw na upustach dennych" - mówi Janusz Zawiślak z elektrowni Turów. Jak podkreśla termin został wybrany nieprzypadkowo:
Nowa zapora, budowana za około 60 milionów złotych ma być gotowa w tym roku, a jej oddanie do użytku planowane jest w roku przyszłym. Jest tak budowana, by wytrzymać napór takiej wody, jaka doprowadziła do jej zawalenia w 2010 roku. Szacuje się, że w rejonie Bogatyni spadło około 30 milionów metrów sześciennych wody
"Prace potrwają około miesiąca, ale po-prawią bezpieczeństwo zapory" - mówi Janusz Zawiślak z elektrowni Turów:
"Spusty denne mogą zrzucać w razie potrzeby około 50 ton wody na sekundę. Również dla poprawy bezpieczeństwa na zaporze na Witce został zaprojektowany przelew labiryntowy, pierwszy taki w Europie. Dzięki temu woda będzie mogła na dużej powierzchni bezpiecznie przelewać się przez specjalny upust w przypadku wielkich wezbrań" - mówi Agnieszka Imiełowska z elektrowni:
Powstanie jeszcze kaskada, niecka opadowa i kanał dolny. Zapora na Witce będzie najnowocześniejsza w Polsce. Ma 300 metrów długości, 12 metrów wysokości. Żeby ją ustabilizować trzeba było wykonać specjalne umocnienia do 18 metrów głębokości.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.