Historyczny „złoty strzał” w Złotym Stoku!
Poszukiwanie skarbów z przeszłości nie jest łatwe. Elżbieta Szumska, obecna właścicielka kopalni w Złotym Stoku, z trudem dociera do kolejnych archiwów. Była w Pradze, Hamburgu, Berlinie, szukała w zbiorach polskich. Informacja o Barbarze Güttler dotarła do nich, jak zwykle w takich sytuacjach na skutek ciągu zbiegów okoliczności oraz przypadków. Pojechali do Holandii, do staruszki, która miała już wtedy ponad 90 lat.
- Mieliśmy bardzo duże szczęście, że udało nam się skontaktować z Barbarą, poznać ją oraz zdobyć zaufanie. Udało nam się też zdążyć, bo okazało się, że to był ostatni rok jej życia. Zmarła w grudniu ubiegłego roku – mówi Elżbieta Szumska.
Barbara Güttler urodziła się w 1922 roku w domu na rynku w Złotym Stoku. Była córką Gerharta, jednego z współwłaścicieli, m. in. fabryki prochu oraz kopalni złota. W 1926 roku wyjechali ze Złotego Stoku (udziały w przedsiębiorstwie zostały sprzedane bratu, zostały w rodzinie aż do 1945 roku), Barbara Güttler już nigdy więcej nie wróciła w to miejsce. Została światowej sławy antropologiem, przez kilkadziesiąt lat prowadziła badania na Borneo. Mała miejscowość z Dolnego Śląska cały czas była jednak w jej sercu, przechowała też rodzinne archiwum.
Gerhart Güttler z córka Barbarą podczas zabawy w ogrodzie w Złotym Stoku
- Pani Barbara przekazała nam złote przedmioty. Pierwszy z nich to jej pamiątka komunijna, medalik podarowany przez ojca. Złota, oprawiona moneta z wizerunkiem Marii Teresy. Druga rzecz, to wykonana ze złotostockiego złota spinka do krawatu z inicjałami WG, Wilhelm Güttler. Jest to o tyle ważne, że wszystkie takie przedmioty stąd wyjeżdżały, po prostu ich nie ma. To jest jedyna pamiątka złota z tego okresu, jaką udało nam się zdobyć – mówi Piotr Romanowski, pasjonat historii Złotego Stoku.
To właśnie on przez rok rozmawiał z Barbarą Güttler, opisując współczesny i wspominając stary Złoty Stok. Zbudował więź, przyjacielskie relacje. Dzięki temu pozyskali niesamowite archiwum: nigdy nie publikowane wcześniej zdjęcia z albumów rodzinnych, listy z XIX wieku, które doskonale pokazują klimat oraz relacje panujące w tamtych czasach.
Całość trafi do prowadzonej w Złotym Stoku Izby Pamięci oraz do przygotowywanej właśnie publikacji. Jej premiera przewidziana jest na jesień, około 90 % znajdujących się w niej materiałów, nigdy wcześniej nie była pokazywana.
Zdjęcie z 1921 roku. Pierwszy wyjazd podziemnej kolejki elektrycznej ze Sztolni Gertrudy. Była to pierwsza podziemna kolejka w Europie
Troje dzieci właściciela kopalni dr Gerharta Güttler w domu w dzisiejszym Złotym Stoku
Jeden z dziewiętnastowiecznych listów rodzinnych opatrzonych piękna litografią
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.