Weekend z Bilsem w Legnicy
Legnickie Centrum Kultury zaprasza Państwa na "Weekend z Bilsem" - od najbliższego piątku do niedzieli (3-5.06). Będą koncerty, spektakle i warsztaty, przybliżające twórczość i postać Benjamina Bilsego.
3 czerwca
Spektakl Teatru Avatar
"Historia Pana Benjamina"
miejsce: Dziedziniec Akademii Rycerskiej
godz. 22:00
wstęp wolny
4 - 5 czerwca
Piknik pod batutą Benjamina Bilsego
miejsce: Park Miejski (Muszla Koncertowa i okolice)
w razie niepogody: Akademia Rycerska, Sala Maneżowa
wstęp wolny
4 czerwca
godz. 15.00 - Warsztaty muzyczno- plastyczne "Instrumenty muzyczne dla Benjamina Bilsego"
godz. 16.00 - Koncert w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy
godz. 18.30 - Koncert Orkiestry Kameralnej z Niemiec pn. "Benjamin Bilse i przyjaciele"
W programie znajdą się popularne kompozycje z okresu życia Benjamina Bilsego, m. in. utwory rodziny Straussów (Johanna Straussa ojca i Johanna Straussa syna, awangardy twórców złotego okresu walca wiedeńskiego) oraz kompozycje samego Benjamina Bilsego.
5 czerwca
godz. 17. 00 - Koncert w wykonaniu Legnickiej Orkiestry Symfonicznej pod dyr. Benedykta Ksiądzyny.
Podczas pikniku na legniczan i ich pociechy będą czekały również inne atrakcje: mini wesołe miasteczko, dmuchany plac zabaw, catering itp.
Benjamin Bilse przyszedł na świat w 1816 r. Wychował się w domu przy dzisiejszej ul. Głogowskiej. Jego ojciec prowadził gospodę, ale najprawdopodobniej był także muzykiem i to właśnie on miał zaszczepić w synu miłość do muzyki.
Benjamin kształcił się muzycznie od 14 roku życia. Pod okiem muzyka miejskiego Ernsta Friedricha Scholza zdobył umiejętność gry na skrzypcach i gry w zespole. Grał również na harfie, rogu i trąbce. Dzięki pomocy dwóch zamożnych legniczan mógł wyjechać na dalsze kształcenie do Wiednia. Grał tam w orkiestrze Johanna Straussa, jako pierwszy skrzypek, zarabiając w ten sposób na życie. Po powrocie do Legnicy skompletował tu pełną i dobrze wyszkoloną orkiestrę symfoniczną. Ponieważ magistrat miejski początkowo finansował tylko 6 koncertów rocznie, Bilse sam wypłacał honoraria muzykom za pozostałe koncerty. Aby na to zarobić, podejmował się licznych kontraktów. Orkiestra koncertowała w bardzo wielu miejscach. A po tym, jak Benjamin Bilse wdał się w konflikt z władzami Legnicy, wyjechał ze swoją orkiestrą do Berlina. I to właśnie muzycy Bilsego stworzyli trzon Filharmonii Berlińskiej - dziś zaliczanej do najlepszych na świecie.
Benjamin Bilse uznawany jest za jednego z największych dyrygentów swoich czasów. Zmarł w 1902 r. w Legnicy. Ostatnie lata życia mieszkał w kamienicy przy dzisiejszej ul. Złotoryjskiej 57.
Projekt współfinansowany z pozostających w dyspozycji Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec oraz środków Budżetu Województwa Dolnośląskiego.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.