BIG PRINTER w Goethe-Institut Pop Up Pavillon

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2016-05-18 16:13 | Zmodyfikowano: 2016-05-18 16:14
BIG PRINTER w Goethe-Institut Pop Up Pavillon  - mat. prasowe
mat. prasowe

Kamery w metrze, namierzanie smartfonów, technologia nadzoru. Media społecznościowe, programy lojalnościowe. Kamery i mikrofony w tabletach i laptopach: permanentna inwigilacja. Czyżby już urzeczywistnił się Orwellowski koszmar? W czwartek, 19 maja, w Goethe-Institut Pop Up Pavillon, uruchomiona zostanie instalacja BIG PRINTER, która do 7 czerwca – w dość niezwykły sposób - zachęcać będzie do zmierzenia się z tematyką nadzoru, bezpieczeństwa i ochrony danych.

W wernisażu wezmą udział przedstawiciele pracowni artystycznych schnellebuntebider i kling klang klong, którzy wyjaśnią różne zagadnienia związane ze swymi działaniami. Komentarz z polskiej perspektywy wygłosi gościnnie Jędrzej Niklas z warszawskiej Fundacji Panoptykon, która zajmuje się tematyką ochrony danych i inwigilacji.

Rządy państw kontrolują swych obywateli. Sprawdza się rozmowy telefoniczne oraz e-maile, wyszukiwania internetowe i media społecznościowe. Dzięki najnowszej technice przestrzeń publiczna nadzorowana jest nie tylko przy pomocy prostych kamer wideo: można już nawet rozpoznawać i rejestrować twarze przechodniów. Ale również my sami chętnie dzielimy się naszymi danymi personalnymi, zdjęciami oraz prywatnymi informacjami i udostępniamy je działom marketingu, usługodawcom i anonimowym ludziom, których nie znamy. Gdzie przebiega granica między komfortem a lekkomyślnością i między powszechną potrzebą bezpieczeństwa a poszanowaniem prywatnej sfery jednostki?

Interaktywna instalacja BIG PRINTER reaguje na ruch przechodniów. Bez pytania o zgodę fotografuje ich twarze, drukuje te zdjęcia i po chwili tnie na drobne kawałki w niszczarce dokumentów, a osoby fotografowane nie są w stanie ingerować w ten proces. Instalacja została specjalnie zaprojektowana dla szklanego Goethe-Institut Pop Up Pavillon przez berlińskie studia schnellebuntebilder i kling klang klong. BIG PRINTER ma skłaniać do refleksji na temat obchodzenia się z danymi osobowymi, które, zamiast chronić, zbyt często bezmyślnie udostępniamy. Czy ciągle jeszcze kontrolujemy to, co dzieje się z naszymi danymi, gdy zostaną przemielone przez młyn gospodarki i polityki? Czy coraz precyzyjniejsze odzwierciedlenia najbardziej prywatnych aspektów naszego życia zostaną na wieki zapisane w zakamarkach anonimowych twardych dysków, czy też wylądują pewnego dnia w ogromnej niszczarce?

Wernisaż: 19 maja o godz. 18.00 / ekspozycja: 19 maja – 7 czerwca 2016
Informacja o Goethe-Institut Pop Up Pavillon

Goethe-Institut Pop Up Pavillon jest projektem Goethe-Institut, zrealizowanym z okazji Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz polsko-niemieckiego sezonu kulturalnego, uświetniającego 25. rocznicę podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie.
Od kwietnia do lipca 2016 ten przeszklony prostopadłościan o wymiarach 7x3x3m nawiązuje dialog z Wrocławiem i wspólnie z mieszkańcami oraz gośćmi z całego świata kreuje nową opowieść o mieście.

Program Goethe-Institut Pop Up Pavillon, który współtworzy ponad 50 artystów z Polski, Niemiec i innych krajów, powstaje w ścisłej współpracy z lokalnymi partnerami, aktywistami oraz studentami i jest bezpłatny, jak również dostępny dla wszystkich zainteresowanych przez 24 godziny na dobę.

Wszystkie instalacje artystyczne, prezentowane w Goethe-Institut Pop UpPavillon, realizowane są w kooperacji z Centrum Sztuki WRO.

Do grona partnerów i mecenasów tej inicjatywy należą także Uniwersytet Wrocławski, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Szczegółowe informacje: TUTAJ


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.