Nowe zastosowanie grafenu? Sukces naukowców z Wrocławia
Grafen, zwany materiałem przyszłości, niesie nowe możliwości także w medycynie. Naukowcy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN pracują nad zastosowaniem powłoki grafenowej w stentach naczyniowych. Wiele wskazuje na to, że będą one nie tylko przyjazne dla organizmu, ale też bakteriostatyczne, czyli wstrzymujące rozmnażanie bakterii.
Projekt już na wstępnym etapie został doceniony na międzynarodowych targach w Paryżu, gdzie zdobył nagrodę.
- Pierwsze próby są obiecujące – przyznaje dr Dariusz Biały z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. - Zaczęliśmy od śródbłonka, bo jest dla nas ważny w związku ze wszczepianiem stentów w naczynia wieńcowe, jest też materiałem bardzo wrażliwym. Pokrywaliśmy grafenem płytki stalowe i obserwowaliśmy efekty. Budzą nadzieje – mówi dr Biały.
Grafen mógłby zostać zastosowany do wszczepianych w organizm produktów medycznych – jak sztuczne zastawki serca czy nerki, można by też tworzyć z niego cewniki czy elektrody stymulujące. Właściwości bakteriostatyczne grafenu można wykorzystać przy projektowaniu sal operacyjnych – tych możliwości jest naprawdę dużo – wylicza naukowiec Uniwersytetu Medycznego.
To dopiero wstępna faza badań prowadzonych przez zespół dr. Dariusza Białego i prof. Wiesława Stręka z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego PAN we Wrocławiu. Konieczne jest wykonanie licznych prób biologicznych. Stawka jest wysoka. Nikt na świecie nie oferuje na razie urządzeń medycznych z zastosowaniem grafenu jako powłoki. Projekt został zgłoszony do urzędu patentowego. Naukowcy planują też założenie spółki, która zajmie się komercjalizacją efektów ich prac.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.