BOGINIE Z ŽITKOVEJ

Dagmara Chojnacka, majewski | Utworzono: 2016-05-09 13:34 | Zmodyfikowano: 2016-05-09 00:17

Wysoko w Białych Karpatach, na pograniczu Moraw i Słowacji, w odciętej od świata wsi Žítková żyły wyjątkowe kobiety. Potrafiły leczyć ziołami, przepowiadać przyszłość, poskramiać żywioły. Nazywano je boginiami, a ich tajemniczą sztukę bogowaniem.

Dora Idesová należy do ostatnich z rodu bogiń, nie chce jednak praktykować magii. Opuszcza rodzinne strony, kończy etnografię i postanawia zgłębiać fenomen bogiń od strony naukowej. Pewnego dnia odkrywa, że wśród materiałów tajnych służb StB znajduje się teczka jej ciotki, bogini Surmeny.

Dora krok po kroku poznaje zdumiewającą historię kilku rodów bogiń z Žítkovej, historię, która prowadzi od siedemnastowiecznych krwawych procesów o czary przez drugą wojnę światową i czasy surowego komunizmu aż do końca lat dziewięćdziesiątych. Podczas fascynującej i niepokojąco mrocznej podróży śladami swoich bliskich Dora zaczyna rozumieć, że nie zawsze możemy odciąć się od przeszłości...:

.... a nawet zdradzamy stare słowiańskie zaklecie od choroby i bólu:

 Za Wydawcą, kilka słów o AUTORCE:

Kateřina Tučková: Czeska pisarka i kuratorka wystaw, absolwentka historii sztuki i bohemistyki Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie oraz świeżo upieczona doktor historii sztuki. Za swoją debiutancką powieść "Vyhnání Gerty Schnirch" ("Wypędzenie Gerty Schnirch", 2009), w której porusza temat wysiedlenia z kraju brnieńskich Niemców, otrzymała Nagrodę Czytelników Magnesia Litera. Jej druga powieść, "Boginie z Žítkovej" ("Žitkovské bohyně", 2012) przyniosła jej wiele wyróżnień (m.in. Nagrodę Josefa Škvoreckiego, tytuł Czeski Bestseller 2012, Nagrodę Czytelników – Magnesia Litera, Nagrodę Czytelników – Česká Kniha) oraz uczyniła z niej najlepiej sprzedającą się czeską autorkę ostatnich lat. Kateřina Tučková w unikalny sposób łączy w sobie cechy zagrzebanej w dokumentach skrupulatnej badaczki dziejów i kreatorki barwnych postaci, których czasem prawdziwe, czasem zmyślone, ale zawsze fascynujące losy wplata w autentyczne karty historii Czech i Moraw.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.