Tranzyt Merkurego w Instytucie Astronomicznym
Podczas tak zwanego tranzytu Merkury znajduje się między Ziemią a Słońcem, dzięki czemu jest wyraźnie widoczny na tle centralnej gwiazdy naszego układu. Zjawisko to zachodzi kilkanaście razy w ciągu stulecia, a ostatni raz mogliśmy je zaobserwować w 2006 roku.
Niewielki rozmiar Merkurego powoduje, że trudno go dostrzec bez dobrego sprzętu optycznego, nie wspominając o tym, że sama obserwacja Słońca może być bardzo niebezpieczna dla amatorów. Dlatego właśnie uniwersyteccy astronomowie zapraszają do skorzystania z profesjonalnych instrumentów, które zapewnią odpowiedni komfort i ochronę.
Publiczna akcja obserwacyjna rzadkiego zjawiska w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Kopernika 11) odbędzie się 9 maja. Ruszy o godz. 12:30, kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem samego tranzytu (godz. 13.12). W ramach imprezy będzie można podziwiać zjawisko za pomocą trzech teleskopów. Zaplanowano także transmisję w sali Planetarium oraz dwa wykłady popularno-naukowe (pierwszy o godz. 14.00, drugi o 15.00). Cała akcja zakończy się o godz. 18.00.
Szczegóły dotyczące poniedziałkowej obserwacji tranzytu Merkurego znajdziecie na stronie Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.