Interaktywny pasaż dźwiękowy w Narodowym Forum Muzyki
Zwiedzanie Wrocławia za pomocą uszu? Takie możliwości daje interaktywny korytarz dźwiękowy, który będzie można odwiedzać w Narodowym Forum Muzyki. W tunelu zainstalowano specjalne czujniki, które wykrywają ruchy, więc muzyka, dźwięki ulicy i archiwalne nagrania są dopasowane do stylu muzycznego "zwiedzania" Wrocławia - tłumaczy szef forum Andrzej Kosendiak:
Oficjalne otwarcie korytarza już jutro. Muzyczne podróże będzie można odbywać siedem dni w tygodniu.
Godziny otwarcia:
pon.-pt., godz. 11:00-18:00,
sob., godz. 15:00-20:30,
niedz., na dwie godziny przed koncertami.
Korytarz dźwiękowo-świetlny dedykowany jest wspomnieniom dawnej muzyki i dźwięków Wrocławia. Miasto ma bardzo bogatą przeszłość, znajdowało się w granicach różnych krajów i zawsze było uważane za ważne miejsce wymiany kulturalnej. Instalacja opierać się będzie na zbiorze dźwięków, które odnoszą się do historii Wrocławia, a publiczność będzie mogła ich słuchać i wejść z nimi w interakcję, przechodząc przez tunel.
Proces zbierania dźwięków wymagał intensywnej pracy zarówno z historykami oraz osobami, które mogą opowiedzieć o zdarzeniach z historii Wrocławia, jak i ze specjalistami w zakresie muzyki dawnej dysponującymi oryginalnymi rękopisami przeznaczonymi do nagrania przez wybrane zespoły. Matryca dźwięków będzie zainstalowana w Narodowym Forum Muzyki. Sam tunel zawiera specjalne czujniki, które wykrywają ruchy człowieka wewnątrz tunelu (kierunek, szybkość). Poruszanie się i wykonywanie gestów wpływają na sposób odtwarzania dźwięków przy pomocy specjalnego systemu nagłośnienia ośmio-kanałowego. Każda osoba będzie mogła doświadczyć jedynej w swoim rodzaju relacji z dźwiękami, które są częścią historii miasta.
Pasaż został zamówiony u Pierre'a Jodlowskiego przez Siemens Arts Program we współpracy z IRCAM - Centre Georges Pompidou. Projekt organizowany jest w ramach Europejskiej Stolicy Kultury - Wrocław 2016.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.