Trzebniccy mikrochirurdzy będą operować... świnie

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2016-04-25 16:03 | Zmodyfikowano: 2016-04-25 16:03
Trzebniccy mikrochirurdzy będą operować... świnie -

Jak lepiej pomagać ludziom, którzy muszą mieć przeszczepione narządy lub kończyny - badają to na zwierzętach mikrochirurdzy i naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Chodzi o poznanie mechanizmów odrzutu. Eksperymenty prowadzone na świniach są na wstępnym etapie. Zanim lekarze przeprowadzą operacje trzeba przebadać wiele próbek krwi i tkanek. Już w pierwszej fazie problemem było podanie świniom leków, bo jak mówi pro. Urszula Pasławska te zwierzęta mają dobrego nosa i nie chcą zjeść niczego co im nie smakuje:

Medycy przyglądają się szczególnie naczyniom krwionośnym, bo to tam najczęściej zaczyna się proces odrzutu - tłumaczy mikrochirurg Ahmed Elsaftawy:

Przygotowania trwają od kilku miesięcy, jednak data pierwszego przeszczepu nie została jeszcze wyznaczona. W badaniach uczestniczą lekarze z Trzebnicy, bo to właśnie tamtejsi medycy mają największe doświadczenie w replantacji kończyn. Naukowcy chcą wykorzystać w przyszłości badania do leczenia ludzi, narażonych na utratę przeszczepionej kończyny.

Urszula Pasławska i Anna Chełmońska-Soyta z Uniwersytetu Przyrodniczego tłumaczą na czym polegają badania:

Przeszczepy będą w pierwszym etapie wykonywane temu samemu zwierzęciu, a potem od jednego do drugiego. Na razie nie wiadomo ile takich zabiegów trzeba będzie przeprowadzić, to zależy od wyników badań.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.