Dorośli chorzy na autyzm pozostawieni sami sobie

| Utworzono: 2016-04-24 13:04 | Zmodyfikowano: 2016-04-24 13:05
Dorośli chorzy na autyzm pozostawieni sami sobie  -

- Nasza działalność to kropla w morzu potrzeb - mówi Alicja Winiszewska. Prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Autyzmu alarmuje, że we Wrocławiu brakuje organizacji, które mogłyby pomóc chorym na autyzm wchodzącym w dorosłe życie. Jak zaznacza, jest coraz więcej osób, które potrzebują opieki, a samo stowarzyszenie nie jest w stanie pomóc wszystkim potrzebującym.

Brakuje pieniędzy i instytucji, które pomogłyby chorym zaadaptować się w codziennym życiu - mówi Jacek Śmigiel z Dolnośląskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Autyzmu, które jako jedyne w mieście niesie taką pomoc:

Alicja Winiszewska dodaje, że w Krakowie i Gdańsku funkcjonują specjalne miejsca pracy oraz instytucje na rzecz osób dotkniętych autyzmem. Wrocław pod tym względem wypada słabo.

Miasto we współpracy ze szkołami, w których uczą się osoby chore na autyzm spisują się bardzo dobrze. Dzieci i młodzież mają stałą opiekę, a wrocławskie placówki specjalne mogą liczyć na spore wsparcie finansowe  ze strony rządzących. Problemem jest jednak fakt, że poza oświatą, dorosłe już osoby nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, a miejsc na warsztaty jest zdecydowanie za mało. 

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że autyzm stał się czwartą po raku, cukrzycy oraz AIDS chorobą cywilizacyjną.

 

 

 

 

 

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.