Co dalej z rektorem KPSW w Jeleniej Górze? Część senatorów domaga się odwołania
Senator uczelni, dr. Jerzy Widerski, mówi, że cierpliwość senatorów została wyczerpana, bo rektor nie podejmuje działań zmierzających do poprawy sytuacji uczelni:
Senatorowie zarzucają profesorowi Marianowi Urselowi także chęć zamknięcia nowego kierunku studiów, czyli administracji. Rektor z zarzutami się nie zgadza. Jak mówi kierunek utrzymał choć naukę rozpoczęło na nim zaledwie 7 studentów
Profesor Marian Ursel uważa, że spór ma charakter wyłącznie ambicjonalny. Rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, profesor Marian Ursel wystosował do pracowników list otwarty. Oskarżenia, zawarte w oświadczeniu dr Jerzego Widerskiego, nazwał pomówieniami.
- Nie sądziłem, że rozliczany będę zaledwie po siedmiu miesiącach pracy. Wśród wysuniętych zarzutów pod moim adresem, nie widzę żadnych podstaw do formułowania wniosku o odwołanie mnie z funkcji rektora – napisał profesor Ursel.
Zaprosił swoich oponentów do dialogu.Zbuntowani senatorowie podkreślają natomiast, ze walczą o dobro i przyszłość uczelni. Wszystko wskazuje na to, że 10 osobowa Komisja Elektorów uczelni może zebrać się w ciągu 2-3 tygodni i podczas tajnego głosowania podejmie decyzję dotyczącą władz jeleniogórskiej uczelni.
Przeczytaj całość oświadczenia senatorów:
Senatorowie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze - reprezentujący nauczycieli akademickich i studentów - 14 kwietnia 2016 r. złożyli wniosek o odwołanie Rektora KPSW – prof. dr hab. Mariana Ursela. Wniosek został złożony na ręce Przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej – zgodnie z § 611 ust.1 oraz § 612 ust.1 Statutu KPSW w Jeleniej Górze. Do podjęcia tej decyzji Senatorów zmusiły działania Rektora, który nie stosuje demokratycznych zasad obowiązujących w uczelniach państwowych określonych w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym oraz Statucie KPSW. Zdaniem Senatorów prof. Marian Ursel nie wywiązał się ponadto ze zobowiązań, które złożył obejmując stanowisko rektora.
Głębokie zaniepokojenie wywołały działania Rektora, który nie zachowując właściwych procedur dążył do likwidacji nowego kierunku studiów – administracji. Również postawa prof. Ursela dotycząca powołania kierownika Zakładu Edukacji Techniczno-Informatycznej budziła niepokój. Rektor wstrzymywał decyzję Dziekan dotyczącą obsadzenia wakatu, co zaburzało pracę kierunku i Wydziału Przyrodniczo-Technicznego. Senatorowie podkreślają, że w powyższych sprawach Rektor lekceważył zasady demokratyczne, które stanowią fundament funkcjonowania uczelni państwowych. Zasady owe określają stosowne akty prawne oraz tradycja akademicka. Senatorowie nie mogą ponadto zaakceptować postawy Rektora w stosunku do zagadnień mających wpływ na dalsze funkcjonowanie uczelni. Profesor Marian Ursel, obejmując urząd rektorski, zobowiązał się do przeprowadzenia restrukturyzacji uczelni – między innymi wzmocnienia działu promocji oraz reorganizacji działu nauczania. Obiecał także wnikliwą analizę dotyczącą zatrudnienia w pionie administracji uczelni, w którym nastąpił nadmierny rozrost etatów i stanowisk kierowniczych. Rektor ponadto zlekceważył stanowisko Senatu, który podczas pierwszego posiedzenia wyraził jednoznaczny sprzeciw wobec działań Kanclerz uczelni. Profesor Marian Ursel nie podjął żadnych decyzji, mimo że kanclerz– w wyniku głosowania – nie otrzymała wotum zaufania. Senatorowie, mając na uwadze przyszłość Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, postanowili złożyć wniosek o odwołanie profesora Mariana Ursela z funkcji rektora także dlatego, że poświęca on zbyt mało czasu na realizację swoich obowiązków. Rektor tylko dwa razy w tygodniu bywa w uczelni.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.