MiastoMovie 4. Od środy w Kinie Nowe Horyzonty (WIDEO)
Już w środę we Wrocławiu startuje czwarta odsłona festiwalu MIASTOmovie. W programie imprezy, obok pokazów filmowych i działań artystycznych, znalazły się jak zwykle także i spotkania z twórcami i ekspertami, podczas których porozmawiamy o różnych obliczach miejskości.
O programie w Radiu Wrocław Kultura opowiadali organizatorzy: Magdalena Przewłocka i Lech Moliński:
Z pierwszym z gości festiwalowa publiczność spotka się już w dniu otwarcia MIASTOmovie. Po "Krainie Pałaców" ("The Land of Many Places") o niezwykłym bohaterze filmu, chińskim "mieście duchów" Ordos, opowie w rozmowie z Michałem Syską reżyser obrazu Adam Smith (20 kwietnia, godzina 19:00). Kolejny twórca odwiedzi festiwal już kolejnego dnia - włoska reżyserka Maria Tarantino porozmawia z widzami na temat pracy nad "Our City", intymnym portrecie wielokulturowej i wielonarodowej stolicy Europy, Brukseli (21 kwietnia, godzina 20:00). Nad potencjałem porzuconej postmodernistycznej architektury zastanowią się twórcy filmu "Bowlingtreff", Adrian Dorschner i Thomas Beyer. W rozmowie prowadzonej przez Łukasza Wojciechowskiego dołączy do nich Wojciech Jarząbek - architekt wrocławskiego SolPolu, obiektu, którego pytanie o możliwość ponownego włączenia w miejską tkankę dotyczy bardzo bezpośrednio (23 kwietnia, godzina 16:00).
Stali widzowie niewątpliwie kojarzą MIASTOmovie z debatami - nie zabraknie ich i tym razem. W piątek po filmie "Barbicania" zapraszamy na dyskusję "Architektura a tożsamość" (22 kwietnia, godzina 19:00), w której poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak architektura kształtuje tożsamość miasta i jego mieszkańców. W panelu prowadzonym przez Zbigniewa Maćkowa (Maćków Pracownia Projektowa, kurator działań architektonicznych w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016) udział wezmą: Ewa Kuryłowicz – Kuryłowicz & Associates, Fundacja im. S. Kuryłowicza, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Barbara Pabjan – socjolog miasta związana z Uniwersytetem Wrocławskim, Grzegorz Piątek – krytyk architektury, Centrum Architektury, a także Maciej Wlazło – miłośnik Wrocławia, autor kanałów socialowych „Beard of Breslau".
Dzień później po projekcji obrazu "Slumsy: miasta jutra" odbędzie się debata zatytułowana "Przyszłość miast" (23 kwietnia, godzina 19:00), stawiająca pytanie, jaki wpływ na miejską tkankę mają i będą miały w przyszłości rozwiązania nieformalne. Gośćmi panelu będą: Kuba Snopek – architekt, autor książki „Bielajewo. Zabytek przyszłości", Joanna Synowiec – Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego NOMADA oraz Bogna Świątkowska – fundatorka i prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana. Debata należy do programu „MIASTO PRZYSZŁOŚCI / LABORATORIUM WROCŁAW" w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, a jej moderatorem będzie jego kurator - Edwin Bendyk.
Przez cały tydzień w przestrzeni Wrocławia szukać można "CIAŁA OBCEGO" - rzeźby stworzonej na potrzeby sceny artystycznej MIASTOmovie przez Annę Bujak, eksplorującej napięcie między „swoim" a „obcym", „znanym" i „nieznanym". Instalacja wyrosła już przy jednej z wrocławskich ulic.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.