PUBLICYSTYKA: o znaczeniu Chrztu Polski
Za nami, trwające cały tydzień, obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Kulminacją były piątkowe uroczystości w Poznaniu, w tym posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. We Wrocławiu, w czasie wczorajszych obchodów, wspominano legendarne spotkanie Mieszka I-go i Dobrawy na moście Tumskim.
Ksiądz profesor Józef Pater, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego we podkreśla, że zdarzenie na moście może być tylko legendą. Faktem jest natomiast, że Wrocław jeszcze przed chrztem Polski, o chrześcijaństwo sie otarł.
O znaczeniu Chrztu Polski, wypadkach, które do niego doprowadziły, a także o roli Wrocławia w całym procesie, mówić będziemy w dzisiejszej publicystyce Radia Wrocław po 21-ej.
Państwo Polskie ma 1050 lat. Za nami tygodniowe obchody jubileuszu, w których znacząco swój udział zaznaczył Wrocław. To tutaj, według legendy, doszło do pierwszego spotkania Mieszka I i Dobrawy, to wreszcie tutaj, na długo przed chrztem, wiara katolicka kiełkowała dzięki Czechom.
Do dziś data chrztu jak i jego miejsce: w Poznaniu, Gnieźnie czy Lednicy nie są pewne. Pewne jest, jak mówi historyk, profesor Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego, że tego obrzędu dokonano na ziemiach należących do Polan.
Zatem gdzie dokładnie? O miejscu, okolicznościach, które doprowadziły do Chrztu, także o tym jak wywindował on kraj Mieszka na arenie międzynarodowej mówić będziemy dziś po 21-ej w publicystyce Radia Wrocław.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.