O wodach termalnych na Uniwersytecie Wrocławskim
Już w najbliższą sobotę kolejny wykład z cyklu „Tajemnice Wszechświata”. Tym razem o wodach termalnych opowie Sebastian Buczyński z Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
W trakcie wykładu i prezentacji multimedialnej, Sebastian Burzyński omówi genezę i czynniki wpływające na występowanie wód termalnych w Polsce.
Wody termalne są to wody, które na wypływie z ujęcia mają temperaturę nie mniejszą niż 20 stopni. Stanowią one jedno ze źródeł energii odnawialnej, o szacunkowej mocy dwukrotnie przewyższającej aktualne zapotrzebowanie ludzkości. Początki wykorzystania energii geotermalnej są datowane na około 10 000 lat temu. Już wtedy rdzenni mieszkańcy obu Ameryk oraz Maorysi gromadzili się wokół miejsc naturalnych wypływów gorących wód, używając jej do gotowania i w celach leczniczych. Wody termalne występujące na terenie Polski do głębokości 3,5 km to głównie wody o temperaturach od 20 do 86 oC. Zaczęły one być wykorzystywane w naszym kraju jako źródło czystej ekologicznie energii cieplnej w połowie lat 90. XX w.
Wcześniej wody o podwyższonej temperaturze były wykorzystywane jedynie w niewielkim stopniu w uzdrowiskach i zakładach balneologicznych, jednak rozpoczęte na początku lat 80 prace doprowadziły do powstania w roku 1994 i 1996 pierwszego doświadczalnego zakładu geotermalnego Bańska-Biały Dunajec oraz pierwszej przemysłowej ciepłowni geotermalnej w Pyrzycach. Obecnie wody termalne w Polsce wykorzystywane są w ciepłownictwie, rolnictwie, przemyśle spożywczym, hodowli zwierząt, a także w celach rekreacyjnych i leczniczych. Liczba instalacji termalnych systematycznie wzrasta. Przełomowy był rok 2008, kiedy to zostały otwarte 4 kąpieliska geotermalne, natomiast w 2009 r. trwały prace nad 6 kolejnymi zakładami. W roku 2013 działało w Polsce 10 uzdrowisk, 6 ciepłowni geotermalnych oraz 8 ośrodków rekreacyjnych.
Wykład „Wody termalne w Polsce” odbędzie się w sobotę 16 kwietnia o godz.10.00 w sali 503 w budynku Instytutu Nauk Geologicznych, przy placu M. Borna 9.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.