Będzie alternatywa dla Zwycięskiej!
Projekt jest gotowy i jest już pewne, że będzie realizowany - zapewnia Katarzyna Kasprzak z Wydziału Inżynierii Miejskiej. Miasto chce w ten sposób odciążyć ulicę Zwycięską, która jest zakorkowana niemal od świtu do zmierzchu. Przez samo rondo wg. wyliczeń urzędników przejeżdża w ciągu godziny prawie 3 tysiące aut. Mieszkańcy tracą cierpliwość:
Łącznik będzie przebiegał między ogrodzonymi, osiedlami willowymi i kończył przy nowym kościele pw. Ojca Pio. Mieszkańcy okolicy będą mogli dzięki niemu włączyć się do ruchu na Ołtaszyńskiej, tuż przed wjazdem na rondo od strony Wysokiej. W tej chwili wszyscy muszą się włączać w Zwycięską. W efekcie osiedlowe drogi są zakorkowane, bo na głównej drodze kierowcy niechętnie "wpuszczają" samochody z podporządkowanych ulic. To nie rozwiąże kompleksowo problemu, ale choć trochę poprawi sytuację - mówi Katarzyna Kasprzak:
Dominik Kłosowski, radny SLD, który składał interpelację w sprawie rozwiązań komunikacyjnych na Ołtaszynie uważa, że łącznik nie poprawi znacząco sytuacji, natomiast sprawi, że wąskie, osiedlowe drogi będą zakorkowane:
Nie ma rozwiązań idealnych - puentuje Katarzyna Kasprzak. Dominik Kłosowski podpowiada, że zdecydowanie lepszym pomysłem jest budowa świateł przed rondem od strony Wysokiej. Rano zrobił eksperyment, który ma być na to dowodem. Objechałem rondo, zatrzymałem auto na światłach awaryjnych i zablokowałem wjazd od strony Wysokiej. Dzięki temu w ciągu minuty przejechało 40 samochodów ze Zwycięskiej - opowiada Radiu Wrocław. To nie rozwiązałoby zupełnie problemu, ale chociaż trochę odciążyło Zwycięską. Od strony Wysokiej nie ma takich korków i w imię solidarności społecznej mieszkańcy tych okolic mogliby postać chociaż chwilę dłużej - przekonuje.
Miasto ma jednak swoje wyliczenia i jak zapewnia Katarzyna Kasprzak z Wydziału Inżynierii takie rozwiązanie zamiast poprawić sytuację, pogorszyłoby ją. "Zamiast blisko 3 tys. aut w ciągu godziny, przez rondo przejechałoby tylko 1,4 tys. To matematyka. Światła zawsze spowalniają ruch.
Urzędnicy wysłali też prośbę do policji o kierowanie ruchem w godzinach szczytu.
Korki w tym rejonie to nic nowego. Ten film przygotowaliśmy wspólnie z Kasią Górną z Radia Wrocław w 2009 roku. Obejrzyjcie i sprawdźcie, co się od tego czasu zmieniło...
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.