Gnejsy na Włókach. Polsko - chiński projekt
Wśród nich jest siódemka Chińczyków, która w Polsce uczy się architektury krajobrazu. Ich krajowi koledzy mówią wprost, to bardzo ciekawa współpraca.
Teraz pracują w terenie, w czerwcu pokażą gotowe projekty. Zastępca wójta gminy Dzierżoniów Jolanta Zarzeka mówi, że po raz pierwszy mają gości z aż tak daleka. Tym bardziej liczą na ciekawe projekty.
Studenci pracują pod opieką wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.
„Gnejsy na Włókach” to nieczynny od wielu lat kamieniołom, chroniony jako pomnik przyrody nieożywionej. - Zostaliśmy zaproszeni do zrobienia projektu zagospodarowania wyrobiska. Podstawą jest wykonanie porządnej inwentaryzacji na miejscu. To będzie nasza baza, podobnie jak rozmowy z mieszkańcami, którzy też mają wiele pomysłów – mówi dr Irena Niedźwiecka – Filipiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - Chodzi o to, aby pokazać to miejsce z należytym szacunkiem dla krajobrazu i przyrody – dodaje.
Studenci byli na miejscu, wykonali badania terenowe, rozmawiali z mieszkańcami. Przyznają, że zadanie jest bardzo ciekawe. W czerwcu koncepcje zagospodarowania gnejsów zostaną zaprezentowane lokalnej społeczności. Jak czytamy na stronie internetowej Gminy Dzierżoniów: „najlepszy projekt zostanie wdrożony do realizacji”.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.