Ostatni dzwonek w konkursie „Zielona Ławeczka”
Został już tylko tydzień na przesyłanie zgłoszeń do projektu „Zielona Ławeczka”. Fundacja Banku Ochrony Środowiska po raz kolejny przeznaczy 40 000 złotych na rewitalizację polskich osiedli. W poprzedniej edycji konkursu udział wzięło ponad 400 osób z 26 polskich miast, a nagrody zdobyło 25 zespołów. Zarejestruj swoją grupę do 15 kwietnia i odnów swoją okolicę.
„Zielona Ławeczka” jest ogólnopolskim konkursem grantowym, który ma na celu przywrócenie blasku szarym blokowiskom oraz zdewastowanym osiedlowym skwerom. Dodatkową zaletą tej edycji, jest to, że w konkursie mogą wziąć udział również mniejsze miasta powyżej 10 tys. mieszkańców (poprzednio były to miejscowości powyżej 50 tys.).
Zmieniaj otoczenie wraz z sąsiadami
Celem projektu jest zaangażowanie sąsiadów, wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych do skutecznego współdziałania, w imię idei: razem można więcej. – Chcemy pokazać ludziom, że sąsiedzka współpraca ma sens i często przynosi wymierne korzyści – tłumaczy Barbara Lewicka-Kłoszewska, wiceprezes Fundacji BOŚ. Jej zdaniem zielona ławeczka, którą wraz z uzyskanym grantem otrzymują zwycięskie zespoły, to idealny symbol tego, jak wiele możemy zdziałać, gdy korzystamy z pomocy swoich sąsiadów. – Osoby z naszego otoczenia zwracają uwagę na te same problemy co my. Chcą żyć w czystej i zadbanej okolicy i właśnie dlatego powinni chętnie nam pomóc w rewitalizacji zaniedbanych skwerów – dodaje.
Co, gdzie, jak i kiedy?
W konkursie mogą wziąć udział co najmniej pięcioosobowe grupy sąsiedzkie. Ich zadaniem jest stworzenie planu zagospodarowania danej przestrzeni. Może to być osiedlowy skwer czy plac. Zespół trzeba zarejestrować do 15. kwietnia, natomiast termin wysyłania projektów mija 30. kwietnia. Warto zaznaczyć, że w skład zespołu musi wchodzić przedstawiciel osiedlowej administracji. To właśnie on będzie później odpowiedzialny za poprawne wykonanie projektu i to na jego konto zostanie przesłany grant, który pomoże w modernizacji osiedlowego skweru czy placu.
Wskazówki
Dla osób, które chcą zapoznać się z dodatkowymi informacjami o konkursie, Fundacja BOŚ przygotowała specjalną stronę internetową: www.zielonalaweczka.pl. Znajdziemy na niej nie tylko szczegółowy regulamin konkursu, ale też ogromną ilość porad, które sprawią, że przygotowywane przez nas projekty będą wyglądać zdecydowanie lepiej. – Opracowaliśmy szereg wskazówek dotyczących ogrodnictwa, które pomogą osobom, nie mającym na co dzień do czynienia z projektowaniem – podkreśla Andrzej Pietrucha, prezes Fundacji BOŚ. Zebrane materiały pomogą uczestnikom w wyborze odpowiednich kwiatów i krzewów oraz podpowiedzą jakich dekoracji lepiej unikać. Fundacja gwarantuje też wsparcie ekspertów z warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, którzy przez cały czas trwania akcji będą konsultować między sobą otrzymywane prace i nałożą na nie drobne, eksperckie poprawki.
Aby wziąć udział w konkursie:
- Krok 1: Przekonaj swoich sąsiadów, że mają o co walczyć. Poinformuj ich o konkursie i zorganizuj grupę co najmniej 5 osób.
- Krok 2: Razem z nimi wybierz miejsce, które będziecie chcieli zrewitalizować. Pamiętaj, że jednym z nowych elementów ma być symboliczna „Zielona Ławeczka”
- Krok 3: Sprawdź otoczenie. Wasz projekt nie powinien znajdować się na instalacjach elektrycznych. Korzenie krzewów mogą naruszyć podziemne instalacje.
- Krok 4: Wybierz odpowiednią roślinność. Najlepsze będą wytrzymałe drzewa i krzewy, które nie będą wymagać częstej pielęgnacji. Listę najtrwalszych roślin znajdziesz na stronie www.zielonalaweczka.pl
- Krok 5: Przygotuj projekt swoich planów i wyślij go do Fundacji BOŚ do 30 kwietnia. Komisja konkursowa oceni twoją pracę i zdecyduje o tym, czy przyznać ci grant. Powodzenia!
Więcej informacji:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.