Dolny Śląsk rozpoczyna wypłatę pieniędzy z programu „500 plus”
Dzisiaj pierwsza tura środków trafiła do gmin, w najbliższych dniach zostaną przekazane dalej. O szczegółach mówi Radiu Wrocław wojewoda dolnośląski, Paweł Hreniak:
W ramach programu „500 plus” na Dolny Śląsk trafi w tym roku miliard złotych. W pierwszej transzy to 8 mln zł, rozdzielonych na ponad 150 samorządów. Wojewoda Paweł Hreniak mówi, że wnioski od gmin są przyjmowane w kolejności zgłoszeń. Kolejna tura funduszy już za kilka dni:
Według szacunków na Dolnym Śląsku projekt obejmie około 300 tys. rodzin.
Jak poprawnie wypełnić wniosek w programie „Rodzina 500plus”?
Informacje Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o tym, jak poprawnie wypełnić wniosek w programie „Rodzina 500plus”.
Rodzice mogą złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze na kilka sposobów: osobiście w gminie, wysłać go pocztą lub internetowo. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać składając wniosek online.
E-wniosek o „Rodzina 500 plus” to duże ułatwienie i oszczędność czasu. Wniosek elektroniczny można złożyć przy pomocy bankowości elektronicznej, przez portal empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS (pue.zus.pl) oraz platformę ePUAP (epuap.gov.pl).
Pamiętajmy, że za złożenie wniosku nie są pobierane żadne opłaty. Nie musimy niczego potwierdzać telefonicznie, mailowo lub SMS-owo. Po złożeniu wniosku na podany przez nas adres mailowy przyjdzie oficjalne potwierdzenie, tzw. Urzędowe Potwierdzenie Przekazania.
W ostatnim czasie obserwujemy rosnącą liczbę fałszywych stron, przez które można składać wnioski. Jedyną i oficjalną stroną programu jest rodzina500plus.gov.pl.
Dodatkowe informacje znaleźć można też na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Cyfryzacji oraz obywatel.gov.pl.
Jedną z bardziej popularnych form oszustw internetowych jest tzw. phishing. To metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, aby wyłudzić informacje (np. hasła itp.).
Pamiętajmy przy składaniu wniosku o tym, że banki nie wysyłają maili lub SMS-ów z prośbą o ujawnienie jakichkolwiek danych (loginu, hasła, numeru karty czy innych tego typu wrażliwych danych).
Kolejnym zagrożeniem jest tzw. malware, czyli złośliwe oprogramowanie. Jak można zapobiec takiemu atakowi? Przede wszystkim należy zainstalować oprogramowanie antywirusowe oraz unikać otwierania załączników niewiadomego pochodzenia.
Przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku online warto zwróć szczególną uwagę na to, czy odbywa się to przy pomocy bezpiecznego połączenia. W przeglądarce internetowej najczęściej świadczy o tym zamknięta kłódka na pasku z adresem strony. Poprzez kliknięcie w kłódkę możemy sprawdzić autentyczność wystawionego certyfikatu. Warto też wpisywać adres strony przy pomocy klawiatury – wyszukiwarki niekoniecznie muszą nas przekierowywać do odpowiednich stron.
Cyberprzestępstwo jest karalne
Za oszustwo komputerowe może grozić nawet do 5 lat pozbawiania wolności. Mówi o tym artykuł 287 kodeksu karnego.
Jak walczyć z cyberprzestępcami?
Najprostszy sposób to wysłanie zgłoszenia na adres mailowy [email protected]. Więcej informacji znajduje się na stronie cert.gov.pl.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.