Kryminalne zagadki Wrocławia na UWr
Głównym celem nowego cyklu #bezpiecznie – organizowanego przez Uniwersytet Wrocławski wspólnie z Komendą Miejską Policji, Nadodrzańskim Oddziałem Straży Granicznej oraz Centrum Ratownictwa – jest uświadomienie studentom zagrożeń, jakie mogą czyhać na nich we współczesnym świecie. Prowadzący zajęcia opowiedzą m.in. o narkotykach i dopalaczach, oszustwach z użyciem nowoczesnych technologii, terroryzmie czy handlu ludźmi.
Pierwsze spotkanie – „Kryminalny Wrocław” – odbędzie się już 8 kwietnia na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii (godz. 10, ul. Uniwersytecka 7-10, budynek D, sala 2D). Poprowadzi je nadkomisarz Edward Polakiewicz z Laboratorium Kryminalistycznego KWP we Wrocławiu. Podczas zajęć studenci dowiedzą się m.in., na czym polega kryminalistyczne badania miejsca zdarzenia. Na początku zajęć zostanie odegrana scenka, a następnie do akcji wkroczą technicy, którzy omówią poszczególne etapy oględzin miejsca przestępstwa i sposoby zabezpieczenia śladów. Na pytania uczestników odpowiedzą także biegli.
– Zorganizowanie pokazu oględzin w formie warsztatów pozwoli na przedstawienie zagadnień związanych z prowadzonymi badaniami z zakresu różnych dziedzin kryminalistyki w LK KWP we Wrocławiu – mówi Edward Polakiewicz.
– W trakcie pokazu chcielibyśmy przedstawić specyfikę badań, od momentu zabezpieczenia śladów kryminalistycznych na miejscu zdarzenia po wykonanie opinii kryminalistycznej – dodaje. – Będzie to pokaz dynamiczny, w którym omówimy zarówno poszczególne etapy oględzin, jak też rodzaje badań kryminalistycznych. Niemniej ważnym jest aspekt edukacyjny dotyczący zachowania się na miejscu zdarzenia czy też w trakcie zetknięcia się ze zdarzeniem kryminalnym w charakterze świadka.
Kolejne spotkania odbędą się na terenie Kampusu Grunwaldzkiego (Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej) oraz Kampusu Koszarowa. Ich tematy to „Praca i kariera w służbach mundurowych”/„Active Shooter”/„Nielegalna migracja” (22.04, godz. 10.00-14:30, Kampus Grunwaldzki), „Oszustwa przy użyciu nowoczesnych technologii”/„Dopalacze i narkotyki” (13.05, godz. 10.00-14.00, Kampus Koszarowa) oraz „Problematyka bezpieczeństwa w socjologicznej perspektywie”/„Zagrożenia terrorystyczne – bezpieczny student”/„Handel ludźmi” (godz. 10.00-14:30, Kampus Koszarowa).
By wziąć udział w spotkaniach w ramach cyklu bezpiecznie, należy wcześniej zapisać się na stronie Biura Karier Uniwersytetu Wrocławskiego.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.