Geolodzy o ekspozycji w Kruczych Skałach: "Żenujące" [ZOBACZ]
Miała być atrakcja, a jest wstyd. Jedna z największych atrakcji geologicznych w Karkonoszach, czyli stanowisko cennych minerałów w tym szafirów w Kruczych Skałach w Karpaczu, zostało zasłonięte drewnianym ogrodzeniem. Pojawiła się tam budka i w środku stanęło ofoliowane krzesło jako rzekomy tron Karkonosza.
Od oprowadzającego można usłyszeć, że wyrobiska powstały 6 tysięcy lat temu, a Karpacz znalazł się wtedy... pod wodą.
To wszystko to po prostu nieprawda – mówi geolog Roksana Knapik, która apeluje do władz Karpacza o jak najszybsze rozwiązanie problemu:
Burmistrz Karpacza Radosław Jęcek mówi, że Krucze Skały zostały wydzierżawione i miały być atrakcją turystyczną. W tym roku kończy się jednak umowa i miasto jej na pewno nie przedłuży:
Co ciekawe jeszcze kilkanaście lat temu w hałdzie obok Kruczych Skał znajdowano szafiry:
Szafiry były znajdowane w XIX wieku podczas wydobywania skaleni, ale znajdowano je także kilkanaście lat temu na hałdzie pozostawionej przez dawnych górników, gdyż nie one były celem eksploatacji, a skaleń przerabiany na glinkę kaolinową wykorzystywaną do produkcji porcelany.
Geolodzy apelują, by Krucze Skały, jako jeden z najbardziej wartościowych obiektów geologicznych w Polsce, były należycie eksponowane:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.