W Budnikach znów pojawiło się słońce (ZDJĘCIA)
W Budnikach po 113 dniach ciemności powitali słońce. Słońce zaszło tam przesłonięte przez otaczające Budniki góry: Skalny Stół, Czoło, Wołową Górę i Izbicę. Na powitanie słońca w nieistniejącej już osadzie prócz kilkudziesięciu miłośników Budnik przybył też legendarny Wołogór.
Kiedy Budniki były jeszcze zamieszkane, mieszkańcy organizowali tam pożegnanie i powitanie słońca. Tradycja ta została przywrócona przez mieszkańców Kowar i Karpacza. Budniki zostały bowiem opuszczone kiedy w rejonie Kowar Rosjanie wydobywali rudę uranu.
Dziś już nikt tam nie mieszka, po gospodach i budynkach mieszkalnych zostały tylko ruiny. Miejscowość, choć jej nie ma jest znana w całej Polsce właśnie z tego, że przez całą zimę nie dociera tam słońce. Można było się tam dziś wybrać, by je pożegnać, choć oficjalne pożegnanie odbyło się w minioną sobotę. Poniżej zdjęcia z wyprawy do Budnik.
Więcej zdjęć na www.jacsie.pl
Budniki obok Karpacza
Osada leży na północnych stokach Kowarskiego Grzbietu na wysokości 900 m.n.p.m w miejscu gdzie Tabaczana Ścieżka przecina dróżkę żółtego szlaku. Od zawsze niewielka. Najwięcej mieszkańców zanotowano tu w 1919 roku – zamieszkiwały ją wówczas 64 osoby. W 1950 roku, kiedy rozpoczęto tam poszukiwania uranu, mieszkańców wysiedlono i osada przestała istnieć. Dziś na jej miejscu pozostały już tylko ruiny. Dociekliwi odkryją też pozostałości fundamentów, na których stały kiedyś domy i sztolnie.
Rjukan i system luster
Rjukan - miasto w Norwegii, w okręgu Telemark. Położenie w głębokiej dolinie przepływającej tamtędy rzeki powoduje, że w okresie od jesieni do wiosny (między wrześniem a marcem) nisko znajdujące się nad horyzontem słońce nie jest w stanie dosięgnąć swymi promieniami do miasta nawet w południe. Dlatego już na początku XX wieku Sam Eyde, właściciel elektrowni wodnej, planował budowę na zboczach otaczających gór systemu luster doświetlających zimą miasto. Projekt ten doczekał się realizacji dopiero w roku 2013. (źródło: Wikipedia)
Włosi też znają lustra
Viganella – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Cusio Ossola. Jest położona w dolinie, gdzie przez 83 dni w okresie zimowym nie dochodzi światło słoneczne. Aby temu zaradzić w styczniu 2007 roku na szczycie góry w pobliżu wioski zamontowano specjalne lustro, o wymiarach 5 na 8 metrów. Za jego pośrednictwem do miejscowości dociera teraz światło słoneczne.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.