Profesor Philip Zimbardo we Wrocławiu
Wizyta ma związek z polską premierą filmu o eksperymencie z 1971 z którego zasłynął profesor Philip Zimbardo. Chciał zbadać psychologiczne efektów symulacji życia więziennego. Ze względu na agresywne zachowanie osób biorących udział w eksperymencie, doświadczenie trzeba było przerwać.
Prof. Philip Zimbardo weźmie udział w organizowanym przez wrocławski Oddział IPN wydarzeniu pod hasłem „Człowiek w świecie bez wolności. Dyskusje o kondycji jednostki w systemie totalitarnym”.
W sobotę 12 marca w Kinie Nowe Horyzonty wygłosi wykład „Citizens challenging totalitarian evil and creating a new generation of polish heroes” (tłumaczenie dla chętnych). Prelekcję poprzedzi polska premiera amerykańskiego filmu „The Stanford Prison Experiment” (2015), który jest sfabularyzowaną prezentacją słynnego eksperymentu więziennego przeprowadzonego w 1971 r.
Wczoraj w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” miała miejsce debata interdyscyplinarna „Jednostka w systemie totalitarnym - system totalitarny wobec jednostki. Perspektywy badawcze” z udziałem historyków i psychologa.
11 marca 2016 r. (piątek), godz. 15:00
Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia”, pl. Strzelecki 25
Debata „Jednostka w systemie totalitarnym - system totalitarny wobec jednostki. Perspektywy badawcze” z udziałem:
- prof. dr. hab. Krzysztofa Kawalca (Delegatura IPN w Opolu, Uniwersytet Wrocławski)
- dr. hab. Roberta Klementowskiego (Oddział IPN we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski)
- dr Agnieszki Gałkowskiej (Krakowska Akademia im. A. Frycza –Modrzewskiego)
- dr. hab. Mariusza Mazura (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej, Lublin)
Moderator dyskusji: dr hab. Jarosław Syrnyk (Oddział IPN we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski)
12 marca 2016 r. (sobota), godz. 15.00
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
Spotkanie z prof. Philipem Zimbardo: „Jednostka w systemie totalitarnym - perspektywa psychologiczna”
- Projekcja filmu „The Stanford Prison Experiment” (reż. Kyle Patrick Alvarez, USA 2015, 120’)
- Wykład prof. Philipa Zimbardo „Citizens challenging totalitarian evil and creating a new generation of heroes” (tłumaczenie dla chętnych)
Z chwilą rozpoczęcia seansu filmowego osoby spóźnione z wejściówkami traktowane będą jako nieposiadające wejściówek. Kino zastrzega sobie prawo do wpuszczenia na seanse po ich rozpoczęciu, na wolne miejsca, osoby chętne bez wejściówek. Anulowana wejściówka nie uprawnia do pierwszeństwa wstępu. Wejściówki nie są przypisane do konkretnych miejsc.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.