Kto zostanie nowym rektorem Politechniki Wrocławskiej?
Wybory rektora na Politechnice Wrocławskiej za pasem. Choć oficjalnie nic jeszcze nie wiadomo, wśród potencjalnych kandydatów wymieniani są prof. dr hab. inż. Eugeniusz Rusiński - prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy z Gospodarką i prof. dr hab. inż. Cezary Madryas - prorektor ds. Rozwoju. W kuluarach pojawia się też nazwisko dziekana Wydziału Chemii Andrzeja Trochimczuka. Oficjalnych kandydatów poznamy jednak dopiero 14 kwietnia. Następcę dotychczasowego rektora - prof. dr. hab. inż. Tadeusza Więckowskiego poznamy po wyborach zaplanowanych na 28 kwietnia.
O giełdzie nazwisk potencjalnych kandydatów na rektora Politechniki Wrocławskiej pisaliśmy już 24 lutego. Tekst wzbudził ogromne zainteresowanie społeczności akademickiej. Uważni czytelnicy portalu wytknęli nam nieścisłość polegającą na błędnym podaniu funkcji dwóch kandydatów. Profesorów Rusińskiego i Madryasa określiliśmy mianem prodziekanów, a są oczywiście prorektorami.
Jak wybiera się rektora na Politechnice Wrocławskiej?
System wyboru władz uczelni wywodzi się z XIX wieku. Oparty jest na wzorach amerykańskich i austro-węgierskich.
"Rektor nie jest wybierany w wyborach bezpośrednich, a na podstawie głosów elektorów" - tłumaczy Agnieszka Niczewska z Politechniki:
Na stanowisko rektora Politechniki nie może kandydować jednak każdy. Po pierwsze trzeba mieć uzyskany tytuł profesora. W przypadku wrocławskiej uczelni kandydat musi uzyskać go właśnie na Politechnice w stolicy Dolnego Śląska:
Rektor wybierany jest ponad 50-procentową większością głosów elektorów. Jeśli żaden z kandydatów jej nie uzyska, to odbywa się druga tura głosowania. Dostają się do niej jedynie dwaj kandydaci z największym poparciem. Wybory rektora na Politechnice Wrocławskiej zaplanowane są na 28 kwietnia.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.