Kardynał Kominek w Berlinie
Wystawę otworzyli Prezydent Parlamentu Pan Ralf Wieland oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Pan Jacek Ossowski. W uroczystości uczestniczyło ok 160 gości m. in Wolfgang Thierse - były przewodniczący Bundestagu, Marcus Meckel - były minister spraw zagranicznych Niemiec, Heiner Koch – biskup Berlina, Monika Boelling - krewna kardynała Kominka oraz przedstawiciele Ambasady Polskiej w Berlinie.
Wystawa "Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek, nieznany ojciec Europy" stanowi część obchodów 50. rocznicy listów biskupów polskich do niemieckich, w którym padły słynne słowa „udzielamy przebaczenia i prosimy o nie", który otworzył drogę do pojednania między Polską i Niemcami. List, będący zaproszeniem do udziału w obchodach tysiąclecia chrztu Polski w 1966 r., podpisany przez 34 biskupów polskich został przekazany biskupom niemieckim 18 listopada 1965 r. podczas Soboru Watykańskiego II.
Na ekspozycję składają się na trzy akty-okresy historii: "W cieniu Hitlera: 1939-1945", "W cieniu Stalina: 1945-1956" i "Droga do pojednania: 1956-1974" oraz prolog i finał. Jej tło stanowi Europy przed, w trakcie i po II wojnie światowej. Osią jest osoba Bolesława Kominka. Na wystawie znajdują się zdjęcia, plansze informacyjne w języku włoskim i angielskim, fotokopie gazet, dzieła sztuki i przedmioty symboliczne dla tamtej epoki, a także przedmioty należące do kard. Kominka. W tle słychać piosenkę "Mury" w wykonaniu Jacka Kaczmarskiego.
Wcześniej (otwarcie 23 października 2015 r.) wystawa była prezentowana w Muzeach Watykańskich.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.