Plan ratunkowy dla szpitala w Trzebnicy przyjęty
Plan ratunkowy zakłada pokrycie stary szpitala za 2012 i 2015 rok, w łącznej wysokości prawie 6 milinów złotych oraz poręczenie przez powiat kredytu na 15 milionów złotych. Obecni na sesji przedstawiciele szpitala są zaskoczeni i zadowoleni z takiej decyzji. Jak mówią to było historyczne głosowanie, bo nigdy wcześniej nie było takiej zgodności. Dyrektor szpitala Mariusz Misiuna mówi, że te pieniądze są niezbędne do dalszego funkcjonowania placówki zadłużonej na ponad 30 milionów złotych.
Niewykluczone, że wpływ na wyjątkową zgodność w skłóconej Radzie miała groźba wojewody dolnośląskiego, który zapowiedział wprowadzenie zarządu komisarycznego, jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie przyszłości szpitala. Przez kilka ostatnich miesięcy Radni PO i PSL, którzy mają większość w Radzie nie mogli dogadać się z przedstawicielami PiS i ugrupowania Burmistrza Trzebnicy Marka Długozimy. Rozważano kilka propozycji, pozostawienie szpitala w powiecie, przejęcie przez Gminę lub przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny.
Decyzją radnych szpital pozostaje pod zarządem powiatu. Burmistrz Marek Długozima, który także był obecny na sesji podkreślił, że plan ratunkowy został ustalony wspólnie ze Starostą i jeśli powiat nie poradzi sobie z prowadzeniem szpitala, to jego propozycja przejęcia placówki przez Gminę będzie znowu aktualna.
Komunikat prasowy
Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak pozytywnie ocenia przyjęcie przez Radę Powiatu Trzebnickiego planu ratunkowego dla szpitala im. Św. Jadwigi w Trzebnicy. Wojewoda liczy, że przedstawiony przez Zarząd Powiatu projekt naprawy sytuacji w tej placówce medycznej pozwoli na jej dalsze bezpieczne funkcjonowanie. Podzielona politycznie Rada Powiatu zgodnie przyjęła uchwałę w tej sprawie, co daje nadzieję na uspokojenie sytuacji w starostwie. Wojewoda Paweł Hreniak nadal oczekuje od Rady i Zarządu Powiatu Trzebnickiego wyjaśnień dotyczących planów, które mają zapobiec dalszemu paraliżowi decyzyjnemu w Trzebnicy. „Uchwała w sprawie szpitala i zgodność w Radzie Powiatu to krok w dobrym kierunku. Dla mieszkańców Powiatu Trzebnickiego najważniejsza informacja jest taka, że podjęta zostanie próba wyprowadzenia szpitala na prostą" - mówi Wojewoda Paweł Hreniak. Jednocześnie służby Wojewody Dolnośląskiego nadal będą obserwować sytuację w Powiecie Trzebnickim. Jeśli okaże się, że nie ma szans na poprawę, Wojewoda Dolnośląski może rozpocząć procedurę związaną z zawieszeniem organów powiatu i ustanowieniem zarządcy komisarycznego. Na razie jednak ostatnie decyzje Rady Powiatu Trzebnickiego pozwalają mieć nadzieję na to, że lokalni politycy - ponad podziałami partyjnymi - zgodnie zadbają o powiat i odsuwają wszczęcie tej procedury na czas nieokreślony.
Sylwia Jurgiel
Rzecznik prasowy Wojewody Dolnośląskiego
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.