NOWA RUDA: Normy przekroczone o 1700 proc. Miasto zapowiada walkę
Małe miasto z ogromnym problemem. Z badań jakości powietrza wynika, że Nowa Ruda jest najbardziej rakotwórczą miejscowością w Polsce. Stężenia benzo(a)pirenu są tam tysiąc siedemset procent wyższe od przyjętej normy. Władze zapowiadają wojnę ze smogiem, a mieszkańcy przyznają, że zwłaszcza teraz, po prostu nie można oddychać:
Samorząd Nowej Rudy już w marcu rozpocznie nabór wniosków na wymianę starych pieców węglowych. Na razie skorzysta z niego tylko 200 mieszkań.
Władze przyznają, że wprowadzenie zmian będzie bardzo trudne. Miasto leży w dolinie i dym praktycznie całą zimę unosi się nad domami. W dodatku większość mieszkańców wciąż ma deputaty i pali węglem. Wiceburmistrz Marzena Wolińska mówi, że zaczynają od pieców.
Kolejne 4 mln zł na ten cel ma zostać przeznaczone w ramach nowych środków unijnych.
Nowa Ruda dusi się od smogu. Chodzi przede wszystkim o ścisłe centrum, które zbudowane jest tarasowo. Starówki po prostu nie da się przewietrzyć. Dodatkowo większość mieszkańców pali węglem, czyli – jak sami przyznają – wszystkim. Dane dotyczące jakości powietrza w Nowej Rudzie są bardzo złe. Według raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska stężenia benzo(a)pirenu wynosiły 1700 % dopuszczalnej normy. To daje Nowej Rudzie niechlubne pierwsze miejsce w Polsce w kategorii „rakotwórczych miejscowości” (przed Nowym Targiem i Opocznem). Nie inaczej sytuacja wygląda w skali Dolnego Śląska. W Nowej Rudzie limity przekroczone są średnio 129 dni w roku. Dla przykładu w Wałbrzychu jest to 58 dni.
Dla radiowroclaw.pl zastępca burmistrza Nowej Rudy, Marzena Wolińska: - W tej chwili uruchamiamy duży projekt z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest to program Kawka. Przewidujemy w nim wymianę około 200 pieców na terenie miasta. Pierwsze wnioski będziemy przyjmować już w marcu. To pierwsze z naszych działań. W ramach środków przeznaczonych dla Aglomeracji Wałbrzyskiej chcemy także sięgnąć po cztery miliony złotych, które zostaną przeznaczone na ten cel. Nadal będziemy kontynuować program termomodernizacji, w tym roku będą to trzy kolejne budynki. Mamy także gotowa dokumentację na budowę ścieżek rowerowych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.