Prawie 25 milionów euro do wydania na integrację Polski i Saksonii
Najwięcej dotyczy zachowania wspólnego dziedzictwa naturalnego i kulturalnego. Cztery projekty flagowe - o kluczowym znaczeniu dla pogranicza - poznamy już w kwietniu, a wszystkie zakwalifikowane do dofinansowań w czerwcu tego roku.
Łączny budżet konkursów na projekty z zakresu wspólnego dziedzictwa naturalnego i kulturowego, infrastruktury drogowej oraz edukacji transgranicznej to 24,6 mln euro (odpowiednio 7 mln euro, 13,6 mln euro i 4 mln euro). Beneficjenci złożyli 37 aplikacji na kwotę ponad 58,8 mln euro. Najwięcej (16) dotyczyło zachowania i wykorzystania dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Obecnie trwa ocena formalna i merytoryczna wniosków. Komitet Monitorujący dokona wyboru projektów w czerwcu 2016 r.
To jednak nie koniec możliwości uzyskania dofinansowania w programie. Do 1 marca br. można starać się o dotację na projekty służące wzmacnianiu potencjału instytucjonalnego. - Polscy wnioskodawcy mogą rozpocząć lub kontynuować współpracę z zagranicznym partnerem na wielu płaszczyznach. Przedsięwzięcia mogą dotyczyć koordynacji służb ratowniczych, przeciwdziałania naturalnym zagrożeniom, takim jak powodzie, czy klęski żywiołowe, ale także służyć zwalczaniu przestępczości. To też organizacja szkoleń i wizyt studyjnych, czy tworzenie wspólnych planów działania. Promowana jest również współpraca w dziedzinie ekologii, między innymi w zakresie ochrony przyrody, kontroli zanieczyszczeń oraz efektywności energetycznej - powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.
Z kolei już w kwietniu br. Komitet Monitorujący programu podejmie decyzję o zatwierdzeniu czterech projektów flagowych – o kluczowym znaczeniu dla pogranicza polsko-saksońskiego - oraz projektu parasolowego, w ramach którego możliwa będzie realizacja wielu małych inicjatyw, służących społeczności lokalnej.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.