Zbigniew Maćków: WUWA nie ma być gettem dla bogatych (Wizualizacje)
Wyróżnienie dla projektu WUWA 2 na Nowych Żernikach we Wrocławiu. W konkursie na budownictwo społeczne nagrodzony został projekt pracowni architektonicznej Major Architekci dotyczący obiektu, który w założeniu ma łączyć pokolenia.
Najważniejszą cechą zaprojektowanego budynku ma być multipokoleniowość. W tym samym obiekcie będą się znajdowały mieszkania dla ludzi starszych wraz ze wszystkimi udogodnieniami a także klubem seniora, stołówką, salą fitness czy gabinetami lekarskimi, ale również przedszkole i mieszkania dla młodych.
Dzięki ulokowaniu tych miejsc w jednym budynku, dzieci i młodzi ludzie będą mogły na co dzień spotykać się z seniorami, co według projektantów sprzyja integracji międzypokoleniowej oraz zapobiega wykluczeniu społecznemu.
Publikujemy wizualizacje, dołączone do informacji prasowych:
O szczegółach mówi kurator ESK 2016 ds. architektury i jeden z pomysłodawców budowy WUWY2, Zbigniew Maćków: - To nie ma być getto dla bogatych, którzy pracują w korporacjach i stać ich na kredyt (...)
Powstające we Wrocławiu osiedle to ewenement na skalę światową. Projekt nawiązuje do tradycji WUWY 1, modernistycznego eksperymentalnego osiedla z lat 20. ubiegłego stulecia, które zlokalizowano w okolicy Parku Szczytnickiego.
Zbigniew Maćków tłumaczy, że nowy budynek będzie miał wiele elementów, o których zazwyczaj nie myśli się projektując typowe obiekty mieszkaniowe:
Osiedle WUWA2 to pomysł, który narodził się już 4 lata temu. Na świecie jest jedynie sześć tego typu modernistycznych osiedli, które w założeniu mają aktywizować mieszkańców społecznie. Idea zakłada, że osiedle, zbudowane w ten sposób, będzie odpowiedzią na wszystkie potrzeby mieszkańców.
WUWA2 o jeden z projektów włączonych w program Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.