Policja zbadała, komu Polacy ufają najbardziej (WYNIKI)
Można je znaleźć także na stronie internetowej dolnośląskiej komendy i czytamy tam, że "większość Polaków deklaruje swoje zaufanie do Policji".
Znajdziemy też informację, że CBOS, które od 10 lat monitoruje poziom zaufania wśród Polaków, skupia się na trzech płaszczyznach:
- zaufanie wobec innych osób np. nieznajomych, a także zaufanie w biznesie
- miara poziomu zaufania wobec osób z najbliższego otoczenia, z którymi w codziennym życiu budujemy wzajemne relacje
- zaufania w sferze publicznej (instytucji oraz organizacji)
Wyniki badania wskazują, że obecnie 65% ankietowanych deklaruje zaufanie do policji, natomiast 27% takiego zaufania nie ma. W porównaniu do wyników poprzedniego badania zaufania w sferze publicznej ze stycznia 2012, wyniki te nie uległy zmianie (spadek o 1 p.p. deklaracji braku zaufania do policji).
Mimo że omówienie zostało poświęcone właśnie mundurowym, z analizy możemy otrzymać o wiele więcej informacji. Dowiadujemy się m.in., że Polacy najbardziej ufają:
- Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy,
- Caritas
- i wojsku.
Na kolejnych miejscach są:
- PCK,
- harcerstwo,
- Kościół Rzymskokatolicki,
- policja,
- władze lokalne i
- Rzecznik Praw Obywatelskich
(pełna tabela na samym dole).
Wykres nr 1. Czy ogólnie rzecz biorąc ma Pan(i) zaufanie czy też nie ma Pan(i) zaufania do wymienionych instytucji (Policji)?
Źródło: CBOS, 7-14 stycznia 2016 r., N=1063.
Wykres nr 2. Czy ogólnie rzecz biorąc ma Pan(i) zaufanie czy też nie ma Pan(i) zaufania do wymienionych instytucji (Policji)? (Poziom zaufania od I 2002 do I 2016) (%)
Źródło: CBOS, 7-14 stycznia 2016 r., N=1063.
Z najnowszej edycji badania wynika, że większość Polaków ufa Policji jako instytucji. Większym uznaniem spośród instytucji państwowych cieszy się jedynie Wojsko. Dużo mniejszym zaufaniem Polacy darzą Sądy (45%) i Trybunał Konstytucyjny (37%).
Wykres nr 3. Czy ogólnie rzecz biorąc ma Pan(i) zaufanie czy też nie ma Pan(i) zaufania do wymienionych instytucji (Policji)? (poziom zaufania od I 2002 do I 2016 w %)
Źródło: CBOS, 7-14 stycznia 2016 r., N=1063.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.