Wrocław. Nowa Renoma (Zobacz)
Otwarty w 1930 roku, nowoczesny dom towarowy Wertheim od zawsze budził powszechny podziw. Przez lata, także powojenne, przetrwał w świadomości wrocławian jako miejsce oferujące towar, którego nie można było znaleźć gdzie indziej.
Nowa Renoma na pięciu kondygnacjach w obu połączonych skrzydłach budynku pomieści ponad 120 sklepów i butików. Atrakcją ma być część restauracyjna na trzecim piętrze, ulokowana przy przeszklonej elewacji. Magnesem dla jednych może być spory wybór sklepów dla najmłodszych, a dla innych dzieła sztuki ulokowane w budynku. A miłośnicy architektury będa mogli podziwiać łączenie starego stylu z nowym.
Wrocławianie i turyści będą mogli oglądać imponującą panoramę Starego Miasta Wrocławia, z zielonymi bulwarami nad fosą, Operą Wrocławską i Teatrem Lalek na pierwszym planie.
Rozbudowa budynku nie jest nową ideą. Już sam architekt Hermann Dernburg, projektując dom handlowy dla Wertheima zaplanował możliwość dobudowania nowego skrzydła w rejonie pl. Czystego. Nowa część Renomy nawiązuje do charakteru zabytkowego budynku horyzontalnymi podziałami elewacji. Kontynuuje oryginalny zamysł projektanta, tworząc nową jakość z obu połączonych części.
Na fasadę powróciło również 100 rzeźb portretowych i 56 kwiatonów, czyli popularnych szyszek. W założeniu przedwojennych autorów rzeźb, głowy miały przedstawiać różne typy etniczne. Jest więc głowa Chińczyka, kilku Afrykanów, Araba, Żyda, twarz w konwencji greckiej maski, twarze ludzi młodych i starych. Część detali twarzy jest podkreślona złotem - najczęściej włosy, zarost, nakrycia głowy, czasem brwi oraz krawędzie kwiatonów i opaski na podstawach rzeźb.
Nowa Renoma - liczby i fakty
Powierzchnia całkowita obiektu - 99 500 mkw.
Powierzchnia handlowa (5 kondygnacji) - 31 000 mkw.
Powierzchnia biurowa (3 kondygnacje) - 10 068 mkw.
Ilość miejsc parkingowych - 630
Koszt inwestycji - ponad 100 mln euro
O Inwestorze
Centrum Development & Investments Polska jest deweloperem i zarządcą 19 nieruchomości, głównie handlowych, znajdujących się w centrach piętnastu największych miast Polski. Sztandarowe i znane nieruchomości CDI to m.in. Wars&Sawa i Junior oraz Smyk w Warszawie, RENOMA we Wrocławiu, poznański Okrąglak, Posejdon w Szczecinie, olsztyński Dukat czy Supersam w Katowicach.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.