WBO: 14 projektów z 2014 nadal niewykonanych
Urząd miejski podsumowuje realizację projektów WBO 2014. Budżet przeznaczony na projekty był mniejszy o pięć milionów niż fundusze przekazane na ten cel w 2016 i wynosił 20 milionów złotych. Koszt jednego projektu nie mógł przekroczyć 1,5 miliona.
Dwa lata temu do WBO zgłoszono 483 projekty, a 314 brało udział w głosowaniu. Łącznie 153 tysiące mieszkańców wzięło udział w wyborze, tego co chcą zmienić we Wrocławiu.
Ostatecznie do etapu realizacji dostało się 89 planów na terenie całego miasta. Dwa projekty, które zostały wybrane w głosowaniu ostatecznie nie będą zrealizowane ze względu na przyczyny techniczne związane z ekspertyzami oraz przez wyczerpanie środków na inne projekty.
Do dziś udało się zrealizować 73 zadania i większość z nich została wykonana w zeszłym roku. Nadal w trakcie realizacji jest 14 projektów, które według zapewnień urzędu zostaną sfinalizowane w 2016 roku.
Najwięcej projektów, które nie są jeszcze zrealizowane to inwestycje w drogi oraz w ścieżki rowerowe. Łącznie takich zadań jest 38 z czego 7 jest nadal w trakcie realizacji. Cztery projekty związane z rekreacją oraz trzy z zagospodarowaniem podwórek mają ukończyć się również w tym roku.
W sferze edukacji, w której znajdują się między innymi place zabaw czy boiska wszystkie 14 projektów zostało już zakończonych. Nauczyliśmy się tego, że mieszkańcy oczekują od nas znacznie większej ilości informacji niż te, które zbyły przekazywane - mówi Katarzyna Szymczak - Pomianowska zastępca dyrektora biura ds. partycypacji społecznej:
Oto szczegółowa lista zadań, które mają zostać zrealizowane w najbliższym czasie:
Drogowe:
- Chodnik oraz oświetlenie na ulicy Tyrmanda (odcinek Mińska-Rodziwiczówny);
- Budowa chodnika wraz z oświetleniem wzdłuż łącznika osiedla "Cichy Kącik" z ul. Mińską;
- Droga rowerowa od ul. Oławskiej do pl. Wróblewskiego;
- Chodniki i przejścia dla pieszych na Swojczycach i Strachocinie;
- Budowa chodnika przy ul Grabowej;
- Rewitalizacja poniemieckiej drogi rowerowej na ul. Powstańców Śląskich;
- Rondo na skrzyżowaniu ulic Semaforowej z Centralną.
Prace związane z Zielenią Miejską:
- Park Jedności przy ul. Królewskiej;
- NOWA CEGIELNIA STABŁOWICKA - Sport, rekreacja, wypoczynek;
- Ślężański Mamut;
- Park Szeli.
Projekty dotyczące zagospodarowania podwórek:
- Wykonanie ogrodzenia budynku mieszkalnego wielorodzinnego;
- Budowa miejsc parkingowych i przebudowa drogi wewnętrznej w kwartale ulic Krucza, Żelazna, Gajowicka;
- Projekt obywatelski przestrzeni podwórkowej "Blokowisko Jana Matejki - Kard. Stefana Wyszyńskiego".
Większość z prac ma zakończyć się do czerwca-lipca 2016 roku.
WBO 2016
Nadal trwa nabór nowych wniosków do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. Projekty można zgłaszać do urzędu miasta do 2 marca włącznie.
Jest to WBO na nowych zasadach, bo według nowych założeń wydzielono 14 rejonów miasta, a każdy z nich dostanie 1,5 miliona złotych na inwestycje. Wszystkie zgłaszane projekty mogą łącznie opiewać na tę właśnie sumę.
Mieszkańcy mogą zgłaszać tzw. zadania duże (do 750 tys.) i małe (do 250 tys.). W sumie na projekty rejonowe przeznaczono 21 milionów złotych. Projekt rejonowy to taki, który służy lokalnej społeczności jednego lub kilku osiedli, znajdujących się w jednym rejonie - informuje Urząd Miasta we Wrocławiu.
Ponadto, oprócz zadań rejonowych mieszkańcy mogą zgłaszać tzw. projekty ogólnomiejskie, na które zarezerwowano 4 miliony złotych. Maksymalna wartość jednego zadania nie może przekroczyć w tym wypadku miliona złotych. Projekty ogólnomiejskie to takie, które realizowane będą na przynajmniej dwóch rejonach, albo takie, których charakter będzie ponad lokalny. O tym, czy projekt jest rejonowy czy ogólnomiejski, decydują sami liderzy - dowiadujemy się od magistratu.
Łącznie Wrocławianie mogą wydać w najnowszej edycji WBO 25 milionów złotych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.