Nathan Drake i król Julian na Uniwersytecie Wrocławskim
Aktor Jarosław Boberek, który użyczył swojego głosu m.in. głównemu bohaterowi popularnej serii „Uncharted”, będzie gościem pierwszego w tym roku spotkania w ramach Laboratorium Gier Wideo. O roli dubbingu w grach opowie także realizator dźwięku, Michał Przybył.
Jarosław Boberek ma na koncie role filmowe, telewizyjne i teatralne (szeroka widownia zna go z roli posterunkowego w serialu „Rodzina zastępcza”), ale nie bez kozery jest nazywany królem dubbingu – to jego głosem przemawiają m.in. Kaczor Donald czy król Julian („Madagaskar”). Wyjątkowy talent aktora na tym polu docenili także gracze, którzy uwielbiają Boberka za szereg znakomitych kreacji, w tym Kruka z „The Longest Journey”, Magistra z „Wiedźmina” czy Nathana Drake’a z uwielbianej na całym świecie serii „Uncharted”.
Gościem pierwszego w tym roku Laboratorium Gier Wideo będzie także Michał Przybył, realizator dźwięku i reżyser dubbingu. Jest on współtwórcą Studia PRL, jednej z najlepszych w Polsce firm zajmujących się udźwiękowieniem filmów, seriali i gier. Efekty jego pracy możemy podziwiać w przebojowych grach konsolowych, takich jak „Until Dawn”, wspomniana wcześniej seria „Uncharted” czy „Wiedźmin 3: Dziki Gon”.
Tradycja dubbingowania gier w Polsce ma już ponad dwadzieścia lat. Jak podkreślają organizatorzy styczniowego spotkania, użyczanie głosu wirtualnym postaciom to prawdziwa sztuka. Aktorzy mają szansę nadać bohaterom „drugie życie” i sprawić, że na długo zapadną w pamięci. To dlatego tak wielu graczy przywiązuje dużą wagę do profesjonalnych, polskojęzycznych wersji zachodnich hitów.
Foto: Ryszard Hołubowicz/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license
Spotkanie z Jarosławem Boberkiem i Michałem Przybyłem odbędzie się w środę, 27 stycznia, o godz. 18.00 w budynku Instytutu Filologii Angielskiej (ul. Kuźnicza 27, s. 208). Organizatorem jest Laboratorium Gier Wideo, jednostka badawcza działająca przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach projektu Polskie Gry Wideo. Patronat nad cyklem objęły Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster” oraz audycja poświęcona elektronicznej rozrywce – „Masz 3 Życia”. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.
Foto: Ryszard Hołubowicz/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.