Najbezpieczniejsze kino w Polsce
Tym razem w Muzeum Współczesnym Wrocław do zobaczenia Motyl i skafander w reżyserii Juliana Schnabela. To prawdziwa historia sparaliżowanego redaktora francuskiego czasopisma "Elle", który leżąc w szpitalu, próbuje za pomocą mrugnięć oka opisać swoje wspomnienia.
Tematem pokazu są ograniczenia fizyczne. Wykład i dyskusję po pokazie wygłosi dr Jarosław Klebaniuk – psycholog z Uniwersytetu Wrocławskiego
bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MWW w jutro od godziny 18:00.
W kameralnej przestrzeni Muzeum Współczesnego Wrocław już po raz drugi podczas zimowych i wiosennych wieczorów działać będzie Kino “Schron”. Tym razem motywem przewodnim cyklu 4 spotkań i dyskusji będą różne wymiary klaustrofobiczności i ograniczeń.
Wybrane filmy pozwolą nam podjąć temat systemowych ograniczeń wolności i tego, w jaki sposób władza kontrolująca poszczególne odcinki wpływa na wybory, decyzje, losy swoich obywateli
O pierwszej edycji przeglądu mówią: Lech Moliński - kurator cyklu (Wrocławska Fundacja Filmowa) i Bartek Lis - kurator projektów społecznych (Muzeum Współczesne Wrocław):
Goście programu What's in the Box? DAB + Film opowiedzieli również o nadchodzącej edycji. Filmach i gościach, którzy poprowadzą dyskusje.
Warto mieć w pamięci również ograniczenia fizyczne i to, w jaki sposób niepełnosprawność, często pojawiająca się w następstwie wypadku, zawęża spektrum życiowych możliwości. Trzeba wielkich pokładów siły wewnętrznej, by znaleźć nowy cel i otworzyć przed sobą inną rzeczywistość. Żeby zobrazować skalę trudności w podobnej sytuacji zaprezentujemy film „Motyl i skafander” Juliana Schnabla, biograficzną opowieść z perspektywy człowieka, którego całe ciało (prócz jednego oka) zostało sparaliżowane.
Podczas serii pokazów spróbujemy też zmierzyć się z ograniczeniami komunikacyjnymi, pokazać jak dalece język wpływa na nasze funkcjonowanie w społeczeństwie, ale również jak bariera językowa utrudnia odbiór dzieła. Na tę okoliczność pokażemy wyjątkowy film „Plemię” Mirosława Słaboszpyckiego. Obraz powstał w języku migowym i jest wyświetlany bez tłumaczenia i bez lektora, a opowiada historię głuchoniemego nastolatka, który próbuje dopasować się do reguł nowej szkoły z internatem.
Na koniec przyjrzymy się filmowi, dla którego wybór zamkniętej i ograniczonej przestrzeni ma znaczenie konstytuujące. Będzie to klasyk polskiego kina „Pociąg” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, praktycznie w całości dziejący się w wagonach jadącego pociągu.
Odwołamy się w ten sposób również do samego Muzeum Współczesnego Wrocław, dla którego przestrzeń schronu coraz częściej przestaje nieść nowe możliwości, a zaczyna stawiać ograniczenia, zarówno ekspozycyjne, jak i te związane z przechowywaniem zbiorów.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.