Wydadzą milion złotych. ZIT rozpoczyna... od siebie
Unijne pieniądze z tzw. ZIT są przeznaczone między innymi na inwestycje drogowe, węzły przesiadkowe, ścieżki rowerowe, czy budowę szkół. Zamiast tego jeden z pierwszych ogłoszonych przetargów to strona internetowa ZIT, wyceniana wstępnie, nie bagatela na prawie 900 tysięcy złotych. Zdaniem Damiana Koczeli, który zajmuje się projektowaniem dużych serwisów internetowych, kwota jest zbyt wygórowana:
Tomasz Sołowiej, dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami w magistracie tłumaczy, że kwota wymieniona w przetargu nie jest ostateczna:
Finansowany przez Unię Europejską program Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych przewiduje między innymi ponad 35 milionów euro na modernizację sieci ogrzewania w naszym regionie, czy blisko 100 milionów euro na inwestycje w transport.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowy instrument finansowania, który Komisja Europejska zaplanowała na lata 2014-2020. Celem ZIT jest m.in.: realizacja zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy obszarów metropolitalnych oraz sprzyjanie ich rozwojowi współpracy i integracji, przede wszystkim tam, gdzie skala problemów związanych z brakiem współpracy i komplementarności działań różnych jednostek administracyjnych jest największa. ZIT stanowią narzędzie selekcji i realizacji przedsięwzięć istotnych dla rozwoju regionu w oparciu o współpracę wielu podmiotów, podejmowaną w ramach obszarów funkcjonalnych. Kluczową przesłanką zastosowania ZIT w programie operacyjnym jest przede wszystkim potrzeba realizacji wzajemnie zależnych i komplementarnych projektów.
Na terenie Wrocławia i jego obszaru funkcjonalnego powstały Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT WrOF).
ODPOWIEDŹ URZĘDU MIEJSKIEGO PRZESŁANA DROGĄ MAILOWĄ DO NASZEJ REDAKCJI:
Kwota 207 tys. euro (prawie 900 tysięcy złotych) podana w ogłoszeniu o zamówieniu dotyczy wszystkich planowanych tego typu zamówień przez Urząd Miejski Wrocławia w roku 2015. Wszystkie zamówienia na usługi tego typu muszą być publikowane nie tylko na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia ale także w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Zapewnia to maksymalną konkurencyjność.
Jednakże szacunkowa wartość utworzenia samej strony internetowej dla ZIT WrOF jest znacznie niższa i wynika z rozeznania rynku przeprowadzonego przez Urząd, wynosi 136 283,00 zł netto. Dodatkowo właśnie ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna ZIT sfinansował szkolenia z zakresu Prawa Zamówień Publicznych dla potencjalnych Beneficjentów oraz spotkania informacyjne z zakresu przygotowania dokumentacji aplikacyjnej. Środki otrzymane w ramach Pomocy Technicznej nie są tymi samymi środkami, które są przeznaczane na finansowanie projektów zintegrowanych dla beneficjentów ZIT. Środki te przyznawane są przez inną instytucję i na inne cele.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.