Sztuki Wizualne w Radiu Wrocław Kultura (POSŁUCHAJ)

Maciek Przestalski | Utworzono: 2015-12-15 18:37 | Zmodyfikowano: 2015-12-15 19:22

Na początek dwie nowe ekspozycje w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Jak dawniej wyglądały śląskie miasta i ich zabytki, jak zmieniały się pałace, zamki czy uzdrowiska, jak ubierali się turyści i jakie były punkty obowiązkowe podczas zwiedzania Śląska – odpowiedzi na te i inne pytania można będzie uzyskać podczas oglądania wystawy "Kody pamięci. Ikonografia Śląska w grafice i rysunku od XVIII do początku XX w." ma która zaprasza kuratorka Ewa Halawa:

Strona  i FB wydarzenia


Tuż obok, odwiedzić możecie wystawę tematycznie bardzo zbliżoną i choć o wiele mniejszą, to wcale nie mniej interesującą. Petit Tour (Mały Objazd) to wystawa na której do obejrzenia jest kilkadziesiąt porcelanowych naczyń pochodzących z niemieckich i śląskich manufaktur ozdobionych widokami rozmaitych miejsc i miejscowości na Śląsku. Zaprasza kurator: Jolanta Sozańska.

Strona i FB wydarzenia


W Muzeum Etnograficznym bardzo świąteczna wystawa poświęcona historii piernikarskiego rzemiosła. Pierniki kojarzą się z czasem dzieciństwa, są wspomnieniem odpustów, jarmarków - w szczególności tych bożonarodzeniowych. Tradycja piernikarstwa sięga głęboko w przeszłość. Już starożytni Egipcjanie znali ciastka miodowe, tyle że jeszcze bez przypraw charakterystycznych dla pierników, zaś pierwsze pisemne wzmianki o zawodzie piernikarza pochodzą z XIII w. Na tę ekspozycję zaprasza kuratorka Joanna Kurbiel.

Strona i FB wydarzenia


W galerii Miejskiej wystawa "W DRODZE – razem ze mną" związana z jubileuszem 40-lecia pracy twórczej i akademickiej Piotra Błażejewskiego. Artysta, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu włączył do tego projektu prace dziesięciu artystów, swoich przyjaciół, reprezentujących trzy pokolenia wrocławskiego środowiska artystycznego. Wystawie, sztuce i jubileuszu rozmawiamy z autorem - Piotrem Błażejewskim.

Strona i FB wydarzenia


Dwie wrocławskie artystki Aleksandra Wałaszek i Anna Nosowicz​ opowiedziały o swoim pobycie w, już za chwile bratniej stolicy kultury, Donostia/San Sebastián gdzie były w ramach rezydencji artystycznych A-i-R Wro​. W studiu pojawił się również Stanisław Abramik, odpiwiedzialny za program rezydencyjny.

Strona i FB projektu


"Niebieskookie koty w złocie, łaciate świnki w trzewikach, ostrozębne kolorowe wilki, a wśród nich Anna. Jakby z krainy innej: labiryntu snów, wyobrażeń i czarów. Taki jest świat Anny Malickiej- Zamorskiej i wystawa jej sztuki, której tytuł sugeruje zawartość." O wystawie „Po drugiej stronie lustra“ opowiada Magdalena Mielnicka.

Strona i FB wystawy


A na koniec wyprawa na Rzeźniczą 4 do galerii Entropia. Tytułowe „piaski pustyni” to językowy mix powstały z nazw popularnych lakierów używanych do samochodu Volvo V70 (sand stone i desert wind). Z karoserii tego modelu wykonana jest rzeźba „VOLVO V70 zamienione w 6 DRONÓW”. 

O ekspozycji rozmawiam z autorka - Zuzanną Janin.

O wystawie czytaj na stronie galerii i na FB


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.