Zobacz Sobótkę z czasów wojny. To pierwszy kolorowy film
Nakręcony w 1941 roku film trafił właśnie do Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce. Jest kolorowy i przedstawia fragmenty życia niemieckiej rodziny w Jordanowie Śląskim oraz w Sobótce. Michał Hajdukiewicz z centrum podkreśla, że to prawdziwy unikat.
Michał Hajdukiewicz z biblioteki mówi, że to ich największa, ale nie jedyna zdobycz.
W dwa lata do centrum trafiło ponad tysiąc różnych pamiątek. Przede wszystkim archiwalnych zdjęć.
Film pokazuje urywki z życia niemieckiej rodziny pochodzącej z Jordanowa Śląskiego. Jak podaje Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej: „Film jest pierwszym, niepublikowanym wcześniej ruchomym obrazem pokazującym Sobótkę z okresu wojennego ok. 1941-1942 r. Unikalność wzmaga fakt, że jest to dokument kolorowy”.
Prezentowany fragment przedstawia:
- rodzinę spożywającą posiłek na istniejącym do dziś tarasie schroniska Blücherbaude (Dom Turysty Pod Wieżycą)
- spacer traktami leśnymi (najprawdopodobniej w okolicach przełęczy między Wieżycą a Gozdnicą)
- panoramiczne ujęcie z kierunku północnego w stronę północnego zachodu na Górkę (Gorkau/Rosalienthal) oraz Strzeblów (Ströbel) z widocznym kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz kamieniołomami
- ponowne ujęcie rodziny podczas posiłku na tarasie schroniska "dolnego" z najazdem na szczyt Ślęży – odznacza się na nim jedynie sylwetka kościoła jeszcze bez znanego nam z powojennej historii masztu telewizyjnego. W tamtych czasach szczyt góry widoczny był z terenu schroniska, dziś przestrzeń tę zasłaniają wysokie drzewa. Rodzina je, wykorzystując zapewne zastawę, której ocalałe po wojnie części są obecnie przedmiotami kolekcjonerskimi
- fragment południowej, pierwotnej elewacji schroniska Blücherbaude z charakterystycznymi oknami oraz rodzinę podziwiającą panoramę leżącej u stóp góry Sobótki/Zobten. W ujęciu dominuje nad zachodnią zabudową miejską sylwetka kościoła pw. św. Jakuba, biegnący wzdłuż tzw. Promenade (An der Stadtmauer/al. św. Anny) mur miejski z bramą na teren parafii. Z lewej widoczny zadrzewiony teren cmentarza.
Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej tworzone jest przez Bibliotekę Publiczną w Ślężańskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Sobótce na bazie współpracy z Ośrodkiem KARTA. Powstało w 2013 roku.
- Ideą naszego działania jest gromadzenie, digitalizacja, opracowywanie i udostępnienia zbiorów – mówi Michał Hajdukiewicz, kierownik Biblioteki Publicznej w Sobótce. - Wszystko to jest podejmowane w celu uczynienia historii bardziej dostępną, upowszechnianiu materiałów, by nie były tajemnicą tylko dla wybranych; edukacja, promocja historii wśród różnych grup społecznych, identyfikacja miejsc i osób, ochrona materiałów przed zniszczeniem, w tym przez ludzi – dodaje.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.