700-letni Zamek Kapitanowo odzyskuje blask
Ostatni raz remontowany był równo… 80 lat temu. Jeden z najbardziej oryginalnych zabytków na Dolnym Śląsku powoli odzyskuję dawny blask. W Zamku Kapitanowo w Ścinawce Średniej jesienią zakończyły się kolejne prace. Niższa część obiektu została pokryta dachem, pojawiły się też rynny oraz rury spustowe. Właściciel zamku Henryk Hnatów Krynicki podkreśla, że wiele udało się zrobić także w części wyższej:
I dodaje, że ze względu na ilość detali architektonicznych, jego odnawianie jest bardzo trudne:
W ostatnich dwóch latach zamek udało się zabezpieczyć oraz częściowo pokryć dachami. Odbudowano także schody na dziedzińcu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont Zamku Kapitanowo w ostatnich dwóch latach przekazało 950 tysięcy złotych.
(Z lewej: stan po przejęciu Zamku. Z prawej: pierwszy projekt fotorekonstrukcji, który nie obejmuje otoczenia oraz ogrodzenia fot. Emil Dzienniak)
Historia zamku sięga XIV wieku. Na lata 1300-05 przypada rozpoczęcie budowy pierwszej części, czyli donżonu. W kolejnych latach zamek był wielokrotnie rozbudowywany, niszczony, zmieniał także właścicieli. Dla przykładu w końcu XV wieku wybudowano kolejną wieżę mieszkalną, na starcie kolejnego stulecia postawiono natomiast istniejącą do dzisiaj kuchnię gotycką. W architekturze i detalach zamku odbijają się kolejne epoki. W XVIII wieku renesansowa kamieniarka wschodniego skrzydła obiektu zostaje wymieniona na barokową. Ostatni remont Zamku Kapitanowo to 1935 rok. Najtrudniejsze dla obiektu były ostatnie dekady, zabytek został splądrowany i rozkradziony. Obecni właściciele podkreślają, że starają się go nie jedynie wyremontować, ale odtworzyć z zachowaniem jak największej wierności (Źródło: na podstawie informacji ze strony zamekkapitanowo.pl).
O znaczeniu Zamku Kapitanowo mówi Henryk Hnatów Krynicki:
"Zamek tylko na pierwszy rzut oka może wydawać się niewielki. W rzeczywistości to znaczny obiekt, sześćdziesiąt dwa pokoje to jednak bardzo dużo. Jeżeli chodzi o znaczenie zamku, to specjaliści, którzy nas odwiedzają twierdzą, że jest to pierwsza piątka na Dolnym Śląsku oraz pierwsza dziesiątka w Polsce. O co zatem chodzi? Kamieniarka, czyli portale, okna, sklepienia w ilości 57 sztuk, detale architektoniczne, malowidła, tajne przejścia, tajne klatki schodowe, schody zabiegowe w ośmiobocznej wieżyczce na dziedzińcu (jedynej w Polsce), gotyckie i renesansowe kuchnie, sale ostatecznej obrony, zielona komnata… To wszystko mamy w tym jednym miejscu, a zacząłem dopiero konstruować listę. Zagęszczenie cudowności w tym obiekcie jest naprawdę niebywałe."
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.