Św. Antoniego po nowemu. Udało się stworzyć projekt
Współpraca popłaca - projekt przebudowy ulicy świętego Antoniego we Wrocławiu jest już gotowy. Współpraca społeczników z urzędnikami pozwoli stworzyć jedną z pierwszych ulic typu woonerf w Polsce - powstaną specjalne platformy, które powiększą chodniki kosztem jezdni. Samochody będą wprawdzie mogły przejechać ale dodatkowe szykany uspokoją ruch - cieszy się Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.
- Na współpracy wszyscy zyskują. Za mało jest nadal tej współpracy, powinno jej być zdecydowanie więcej. Ja nie mówię tego jako uszczypliwość, tylko jako nadzieję, że będzie tego zdecydowanie więcej i to z różnymi środowiskami - tłumaczy Przemysław Filar.
- Połączył nas wspólny cel, będzie więcej takich projektów - dodaje prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz:
- To jest przykład tego, jak my będziemy się zajmowali ułożeniem całego centrum. Nie jest tak, że będziemy gwałtownie wycinać ruch samochodowy, tylko będziemy uspokajać i porządkować strefy parkowania - tłumaczy Rafał Dutkiewicz.
Agnieszka Bocheńska z Akcji Miasto tłumaczy, że ideałem byłoby całkowite wyrównanie poziomów ulicy i chodników z priorytetem dla pieszych i rowerzystów.
- Proponujemy tymczasowe platformy, które poszerzą nam powierzchnię chodnika, równocześnie usuwając miejsce dla samochodów. Chcemy tylko pokazać, że ta przestrzeń może wyglądać zupełnie inaczej, bo jest wyjątkowa. Idziemy e tym momencie na pewien kompromis - chcemy wypróbować jak ta przestrzeń będzie funkcjonowała z nowym funkcjonowaniem - tłumaczy Agnieszka Bocheńska.
Ulica będzie więc przejezdna, ale praktycznie bez możliwości parkowania.
Początek przebudowy św. Antoniego za kilka miesięcy - projekt jest też pewnego rodzaju eksperymentem. Miasto chce sprawdzić jak nowe rozwiązania przyjmą mieszkańcy.
Posłuchaj całego materiału Radia Wrocław:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.