Nowa Ruda: 180 mln ton węgla? Australijczycy przebadali teren
Dyrektor generalny spółki Coal Holding Andrzej Zibrow, mów, że następnym krokiem będzie uzyskanie zgody na wydobycie. Ma to nastąpić w przyszłym roku:
Według zbadanych zasobów węgla jest tam nawet 180 milionów ton. Na razie nie wiadomo jak wiele z nich uda się wydobyć na powierzchnię.
Australijczycy już wiedzą, jak go wydobyć i jak będzie wyglądała przyszła kopalnia. Tym samym projekt reanimacji górnictwa pod Nową Rudą wchodzi w decydującą fazę. Wiercenia, projektowanie i uzyskanie szeregu pozwoleń już kosztowało kilkanaście milionów złotych. Inwestor musiał na przykład potężne, noworudzkie złoże ponownie wpisać do planów państwa.
Andrzej Zibrow, mówi, że wiedzą dokładnie jakim zasobem dysponują:
Według planów kopalnia może ruszyć za trzy lata. Zatrudnienie powinno przekroczyć dwa tysiące osób.
Coal Holding to spółka zależna, należąca do australijskiej grupy kapitałowej Balamara. Działania prowadzi na ternie dwóch pól: Wacław i Lech. Zakres czasowy uruchomienia kopalni to co najmniej trzy lata. Planowane roczne wydobycie to nawet dwa i pół miliona ton. Jak czytamy na stronie spółki: „Zakończono już program wierceń rozpoznawczych mający na celu stworzenie zaktualizowanego raportu JORC na temat Zasobów Geologicznych/Zasobów Wydobywalno-Eksploatacyjnych. W czerwcu 2015 roku sporządzono Wstępne Studium Wykonalności, którego celem jest jak najszybsze przywrócenie produkcji węgla koksującego w rejonie noworudzkim”. |
Dla prw.pl, Andrzej Zibrow, dyrektor generalny Coal Holding:
- Kluczowym elementem były odwierty, które wykonaliśmy. Było ich siedem, do kilometra każdy. Łącznie przebadaliśmy kilkadziesiąt ton materiałów z odwiertów. W wyniku tych badań oraz analizy materiałów archiwalnych, opracowaliśmy od nowa dokumentację geologiczną, która została już zatwierdzona przez ministerstwo ochrony środowiska. To już jest oficjalny dokument rządowy. Mamy także – pozytywnie zaopiniowany przez urząd górniczy – projekt zagospodarowania złoża. Przygotowana została także wstępna koncepcja lokalizacji oraz infrastruktury przyszłej kopalni. Tych dokumentów naprawdę jest dużo, działamy bardzo intensywnie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.