Aż 6 dolnośląskich polityków w nowym rządzie Beaty Szydło
Jest też trzech ministrów bez teki - rzecznikiem rządu zostanie Elżbieta Witek, szefem kancelarii premiera Beata Kempa a ministrem do spraw kontaktów z Parlamentem Adam Lipiński.
I tym samym potwierdziły się nasze informacje dotyczące powołania Dawida Jackiewicza na ministra skarbu państwa - spore zaskoczenie to resort edukacji. Nieoficjalnie działacze PiS mówili, że duże szanse ma Elżbieta Witek, a ostatecznie PiS chce obsadzić to ministerstwo posłanką z Wałbrzycha, Anna Zalewską. Niespodziewana była też nominacja dla Beaty Kempy - polityk była rozpatrywana, ale w kontekście ministerstwa sprawiedliwości. Poseł będzie bardzo blisko współpracować z premier Beatą Szydło. A przypomnijmy jeszcze, że ojciec zaproponowanego na ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, czyli Kornel Morawiecki to nowy poseł z Ruchu Pawła Kukiza.
Dawid Jackiewicz mówi m.in. o sytuacji w górnictwie:
Wydawało się, że mandat europosła, z którego zrezygnuje Dawid Jackiewicz, obejmie poseł Anna Zalewska z okręgu wałbrzyskiego, ale polityk właśnie została kandydatką na ministra edukacji i to jest jedno z większych zaskoczeń tego rządu, przynajmniej dla nas tu z perspektywy Dolnego Śląska. Anna Zalewska to była nauczycielka ze Świebodzic, która mówi w rozmowie z nami, że pracy się nie boi i od razu podejmie m.in. głośny temat wygaszania gimnazjów:
Działacze PiS z Dolnego Śląska od razu mówią, że rekomendacja dla Anny Zalewskiej to efekt jej dobrej znajomości z Beatą Szydło. Podobnie jak zresztą w przypadku Elżbiety Witek również byłej nauczycielki a teraz posłanki z Jawora, która została twarzą rządu Beaty Szydło, bo jej rzecznikiem. I trzecia kobieta to efekt uzgodnień PiS ze Zjednoczoną Prawicą, szefową kancelarii premiera ma być Beata Kempa poseł z okręgu wrocławskiego, dla której jak mówi to ogromne wyzwanie:
Elżbieta Witek, Adam Lipiński, Beata Kempa
Anna Zalewska (ur. 6 lipca 1965 w Świebodzicach)
Zamężna, dwie córki, mgr filologii polskiej, ekolog, menedżer oświaty, były Wicestarosta Powiatu Świdnickiego, Poseł na Sejm RP VI i VII kadencji. W czasie trwania VI kadencji Sejmu członek Komisji ds. Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji ds. Unii Europejskiej, Podkomisji stałej do spraw ekonomiki edukacji i nauki, Podkomisji stałej ds. wykorzystania środków Unii Europejskiej oraz Komisji Śledczej powołanej w celu zbadania okoliczności samobójstwa Barbary Blidy. Od VII kadencji Sejmu jest członkiem Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Komisji Zdrowia. Działa również w stałych delegacjach parlamentarnych i grupach bilateralnych, m.in w Polsko-Czeskiej i Polsko-Ukraińskiej Grupie Parlamentarnej.
Mateusz Morawiecki (ur. 20 czerwca 1968 we Wrocławiu)
Polski menedżer i bankowiec, prezes zarządu Banku Zachodniego WBK. Syn Kornela Morawieckiego. Ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim (1992), odbył studia z zakresu Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University (1993), uzyskał dyplom MBA na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (1995). Ukończył także studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego i ekonomiki integracji gospodarczej na Uniwersytecie w Hamburgu (1995). W latach szkolnych zaangażował się w działalność opozycyjną, m.in. brał udział w powielaniu oraz rozpowszechnianiu wydawnictw ukazujących się poza zasięgiem cenzury. Po wprowadzeniu stanu wojennego zajmował się kolportażem i drukiem czasopism drugiego obiegu. W latach 1998–2002 zasiadał w sejmiku dolnośląskim I kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. W 1998 podjął pracę w Banku Zachodnim. W latach 1998–2001 był doradcą prezesa zarządu, następnie dyrektorem banku, po połączeniu Banku Zachodniego i Wielkopolskiego Banku Kredytowego w 2001 został członkiem zarządu Banku Zachodniego WBK. W maju 2007 objął stanowisko prezesa zarządu tej instytucji. Został także przewodniczącym rady nadzorczej Konfederacji Lewiatan i konsulem honorowym Republiki Irlandii w Polsce. W 2010 powołano go w skład Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku.
Dawid Jackiewicz (ur. 18 marca 1973 we Wrocławiu)
Absolwent Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Działał w Ruchu Odbudowy Polski. Od 2001 roku w Prawie i Sprawiedliwości. Podczas wyborów samorządowych w 2002 był wiceszefem sztabu wyborczego Rafała Dutkiewicza, walczącego o stanowisko prezydenta Wrocławia. W tych wyborach został radnym do Rady Miejskiej Wrocławia (klub PiS). W 2003 roku został wiceprezydentem Wrocławia ds. architektury i budownictwa, planowania przestrzennego, ochrony środowiska, rolnictwa oraz ochrony zabytków. W 2005 roku został posłem PiS w okręgu wrocławskim. Od 13 września 2007 do 21 listopada 2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. W 2007 roku po raz drugi został posłem i w Sejmie objął stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Skarbu Państwa. W 2010 roku walczył bezskutecznie o fotel prezydenta Wrocławia. W 2011 roku po raz kolejny zdobył mandat poselski, a w 2014 roku z listy PiS uzyskał mandat europosła.
Adam Lipiński (ur. 11 września 1956 w Głubczycach)
Założyciel i lider partii „Prawo i Sprawiedliwość” na Dolnym Śląsku. W latach 70. działacz opozycji demokratycznej we Wrocławiu i Legnicy. W latach 80. działacz „Solidarności”, 8 lat w strukturach konspiracyjnych, wydawca i redaktor czasopism i książek tzw. drugiego obiegu, założyciel organizacji Ruch Społeczny Solidarności, a następnie, już po przełomie, stowarzyszenia Centrum Demokratyczne
W latach 90. działacz Porozumienia Centrum na Dolnym Śląsku, poseł I kadencji (1991-1993) z Wrocławia, założyciel, redaktor, a następnie wydawca wychodzącego w Warszawie tygodnika społeczno-politycznego „Nowe Państwo”.
Beata Kempa (ur. 11 lutego 1966 w Sycowie)
Poseł na Sejm RP V, VI oraz VII obecnej kadencji. W 1990 roku ukończyła studia dzienne na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Prawa i Administracji, na kierunku Prawo Administracyjne. Studia podyplomowe w zakresie prawa, readaptacji, mediacji i negocjacji odbyła na Uniwersytecie Opolskim. Przez 15 lat była kuratorem zawodowym dla dorosłych w stopniu specjalisty. 22 maja 2006 roku z rąk premiera Rzeczypospolitej Polskiej otrzymała nominację na Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Podległe wydziały to departament legislacyjno - prawny, spraw międzynarodowych, częściowo budżetowy oraz departament odpowiedzialny za kontakty z Parlamentem RP.
Elżbieta Witek (ur. 17 grudnia 1957 w Jaworze)
W 1980 roku ukończyła studia na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Filozoficzno-Historycznym. Od tego roku pracowała jako nauczyciel, a od 1991r. pełniła funkcje dyrektora, najpierw w Szkole Podstawowej Nr 2, później w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze. Jest współzałożycielem związku zawodowego "Solidarność" , w którym pełniła od 1980 r. funkcję sekretarza Komisji Okręgowej NSZZ "Solidarność" Prac. Ośw. i Wych w Jaworze. Po zdelegalizowaniu związku i wprowadzeniu stanu wojennego podjęła działalność w podziemiu. Za udział w manifestacji 31 sierpnia 1982 r. została skazana na trzy miesiące aresztu, a następnie zwolniona z pracy i represjonowana za swoja postawę i poglądy. Dwa lata temu uzyskała z IPN status osoby pokrzywdzonej. Jest prezesem Prawa i Sprawiedliwości okręgu legnicko - jeleniogórskiego, przewodniczącą sejmowej Komisji Etyki Poselskiej oraz członkiem Komitetu Politycznego PiS.
Rząd Beaty Szydło:
|
O kandydaturach rozmawialiśmy w Debacie Politycznej Radia Wrocław Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS) nie chciała potwierdzić, kto z polityków z naszego regionu się w niej znajdzie:
Choć formalnie, to nie ma znaczenia, to jednak to, że region w rządzie jest reprezentowany ma wpływ na choćby podział funduszy mówił dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, a od niedawna poseł Niezależnej Krzysztof Mieszkowski:
Debata Polityczna Radia Wrocław
Cz. I
Cz. II
Zdjęcia:
Beata Kempa/Adrian Grycuk/Wikipedia, Dawid Jackiewicz/PiS Wrocław, Anna Zalewska /Formuen/Wikipedia), Mateusz Morawiecki/Marek Mytnik/Wikipedia
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.